Duże pieniądze dla firm na doradztwo i szkolenia

26 mln zł – to kwota, która w ciągu najbliższych czterech lat ma zostać wykorzystana jako dofinansowanie do szkoleń i usług doradczych dla firm i ich pracowników z woj. opolskiego. Operatorem tych pieniędzy będzie Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG).

Z pieniędzy tych, zarezerwowanych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 (Działanie 7.5), firmy z Opolszczyzny będą mogły korzystać od przyszłego roku. Partnerem projektu jest Fundacja Rozwoju Śląska.

Dofinansowanie jest przeznaczone na wsparcie szkoleniowe i doradcze dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców z naszego regionu oraz dla ich pracowników. Wsparcie dla mikroprzedsiębiorstw na ten cel może wynieść do 12 tys. zł; dla małych firm – do 24 tys. zł, a w przypadku firm średnich – do 48 tys. zł. Po stronie przedsiębiorstw pozostanie pokrycie 20 proc. wartości usług doradczych czy szkoleniowych, z których skorzysta firma lub jej pracownicy. Tym samym pula pieniędzy na szkolenia i doradztwo ma wynieść ok. 32 mln zł.

– Mamy nadzieję, że te pieniądze posłużą naszym przedsiębiorcom do podniesienia kwalifikacji pracowników, a przez to do poprawy konkurencyjności ich firm – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Przedsiębiorca, który z unijnego wsparcia zechce skorzystać, będzie musiał wybrać firmę szkolącą wybrać z ogólnopolskiej Bazy Usług Rozwojowych. – Będzie to mogła być firma z Opolszczyzny albo z innego regionu – wyjaśnia Dariusz Mazurczak, wicedyrektor podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. – Dlatego już od jakiegoś czasu zachęcamy opolskie firmy doradcze i szkolące, by wpisywały się do Bazy, i by jak najwięcej takich firm mogło mieć ofertę dla naszych przedsiębiorców.

Baza Usług Rozwojowych (BUR) jest kontynuacją ogólnopolskiej wyszukiwarki www.inwestycjawkadry.pl, prowadzonej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Przez minione 10 lat umieszczono w niej pół miliona ofert szkoleniowych, z których skorzystało ok. 250 tys. osób. Jak zaznacza PARP w zakładce dotyczącej BUR – dzięki niej firmy szkoleniowe i doradcze zyskują bezpłatną możliwość zaprezentowania swojej oferty, a małe i średnie firmy mogą w niej znaleźć lub zamówić szkolenia, doradztwo, coaching itd. z dofinansowaniem z funduszy europejskich.

Korzystanie z Bazy Usług Rozwojowych jest całkowicie bezpłatne – zarówno dla firm świadczących usługi rozwojowe, jak i przedsiębiorców czy osób poszukujących takich ofert. Można w niej znaleźć oferty szkoleń z zakresu np. finansów, administracji i organizacji, logistyki, marketingu, prawa, zarządzania zasobami ludzkimi czy funduszami unijnymi. Swoją ofertę prezentują w niej już także firmy z woj. opolskiego, np. oferujące kursy dla spawaczy, kursy obsługi MS Excel, kursy z zakresu zarządzania, negocjacji, prawa pracy, kursy operatorów wózków i inne.

– Wiemy, że takich firm może być znacznie więcej, a przez to opolska oferta dla naszych przedsiębiorców może być bogatsza – podkreśla Dariusz Mazurczak. Zaznacza, że firmy, które chciałyby oferować szkolenia z unijnym wsparciem, muszą legitymować się ściśle określonymi certyfikatami, których wymaga PARP. Ich aktualna lista znajduje się na stronie PARP.

Przypominamy, że zainteresowani Bazą użytkownicy mogą skorzystać z telefonicznej pomocy konsultantów pod nr 801 808 108. Dla przedsiębiorców, świadczących usługi doradcze czy szkoleniowe, przydatne natomiast będą następujące linki:

https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/

http://serwis-uslugirozwojowe.parp.gov.pl/

http://serwis-uslugirozwojowe.parp.gov.pl/baza-wiedzy/lista-certyfikatow-akredytacji