Nowoczesny sprzęt dla noworodków!

Oddział Neonatologiczny w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu został wyposażony w nowoczesny, specjalistyczny sprzęt medyczny, który kosztował ponad  2,2 mln zł. Sprzęt został zakupiony w ramach dotacji  z Ministerstwa Zdrowia.

– Nowy sprzęt to około 45 % całej aparatury medycznej wykorzystywanej na oddziale, na którym przebywają noworodki. Korzystamy teraz z nowocześniejszego i lepszego sprzętu medycznego. Dzięki dotacji zakupiliśmy również  system do nieinwazyjnej kontrolowanej terapii termicznej oraz aparat EEG, których wcześniej nie posiadaliśmy – mówi dyrektor Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu Edward Puchała. –  Do ratowania życia i zdrowia pacjentów potrzebujemy przede wszystkim personelu medycznego, tj. lekarzy i pielęgniarek. Ich praca jest  skuteczniejsza, jeśli mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt medyczny  – dodaje.

Większość nowej aparatury medycznej jest wykorzystywana na Pododdziale Patologii Noworodków, na którym przebywają dzieci przedwcześnie urodzone. To one w pierwszych tygodniach życia najbardziej potrzebują nowoczesnego sprzętu medycznego wspomagającego ich funkcje życiowe. – Wcześniaki po urodzeniu mogą ważyć nawet poniżej 1 kilograma. Muszą przebywać  w inkubatorze, ich funkcje życiowe wspomaga i podtrzymuje ta specjalistyczna aparatura. Zmagają się z wieloma problemami zdrowotnymi, do których należą m.in. zaburzenia oddychania, zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążenia, niedokrwistość, wady serca i wzroku. W takiej sytuacji nowoczesny sprzęt jest niezastąpiony – mówi ordynator Oddziału Neonatologicznego Zofia Kucharska.

– Dzisiejsza opieka medyczna nad najmłodszymi jest na bardzo wysokim poziomie, ale zawsze warto dbać o jeszcze lepszy sprzęt. Cieszę się, że opolski szpital właśnie taki sprzęt otrzymał. Doposażenie szpitali plus program wsparcia dzieci w ramach programu „Opolskie dla Rodziny”, jaki oferujemy – czyli  możliwości szczepień, badań prenatalnych, rehabilitacji czy szkół rodzenia – to coraz lepsza opieka nad najmłodszymi w regionie – mówi wicemarszałek województwa Roman Kolek.

Urząd marszałkowski wspomaga szpital w pozyskiwaniu dotacji z zewnątrz. To choćby pieniądze na wkłady własne dla projektów, które zamierza realizować Centrum. W ubiegłym roku na ten cel z budżetu województwa przeznaczono około pół miliona zł.

Ten nowoczesny sprzęt, jaki pojawił się w  szpitalu to:

 1. Inkubator zamknięty do intensywnej opieki  – 1 szt.
 2. Inkubator zamknięty do podstawowej opieki  – 16 szt.
 3. Inkubator otwarto-zamknięty (hybrydowy) – 1 szt.
 4. Respirator – 1 szt.
 5. Kardiomonitor wieloczynnościowy – 7 szt.
 6. Infant flow – 4 szt.
 7. Pompa infuzyjna  dwustrzykawkowa – 24 szt.
 8. Aparat USG z kolorowym Dopplerem – 1 szt.
 9. Stanowisko do resuscytacji  – 4 szt.
 10. Aparat EEG- 1 szt.
 11. System do nieinwazyjnej kontrolowanej terapii termicznej – 1 szt.
 12. Lampa do fototerapii  – 2 szt.

IS – CGPiN