Opolski sanepid pomaga grzybiarzom ocenić, czy zebrane grzyby, są bezpieczne.
Bezpieczeństwo to podstawa
Szczególnie jeśli nie jesteś doświadczonym zbieraczem. Wtedy warto polegać na opinii fachowców i poświecić czas na wizytę w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu przy ul. Mickiewicza 1.
W stacji codziennie, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 14:00, można skorzystać z bezpłatnych porad grzyboznawców. Określają oni gatunek zebranych grzybów – dzięki czemu macie pewność, że są jadalne i bezpieczne dla was i waszej rodziny.
Na taką ocenę trzeba się wcześniej umówić pod nr tel. 77 44 26 936 lub 77 44 26 940. Do oceny grzybów trzeba przynosić całe owocniki (kapelusz oraz trzon).
Przypominamy, że poradnictwo grzybowe prowadzone jest wyłącznie dla osób prywatnych, zbierających grzyby na własne potrzeby.
Grzyby – jedz na zdrowie!
Właściwości grzybów:
- w zależności od gatunku zawierają około 70%-90% wody, a sucha masa to głównie białka z prawie wszystkimi aminokwasami;
- zawierają witaminy: A, z grupy B :B1, B2, B3, B9, B12, oraz C, D i E, a także minerały: potas, fosfor, wapń, magnez;
- zawierają substancje o silnym działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym, antyalergicznym, przeciwnowotworowym, immunomodulującym, przeciwzapalnym i przeciw miażdżycowym.
- regularnie jedzone wzmacniają układ odpornościowy przy jednoczesnym zmniejszeniu nadmiernego stanu zapalnego;
- obniżają cholesterol – wiele gatunków wspiera obniżanie poziomu LDL, czyli złego cholesterolu. Z kolei zawarte w nich sterole dbają o odpowiedni poziom dobrego cholesterolu HDL;
- są niskokaloryczne i zawierają dużo błonnika w tym chityny, która jest składnikiem wielu suplementów na odchudzanie;
- spożywanie grzybów stymuluje układ nerwowy i poprawia funkcjonowanie mózgu;
- chronią przed nowotworami! Według najnowszych wyników badań są przyszłością nowych terapii antynowotworowych.
Zbieraj z głową i… telefonem
Grzyby jak gąbka chłoną to co dobre, ale też to co złe. Niewłaściwie hodowane lub rosnące w zanieczyszczonych miejscach (np. tuż przy drodze) mogą zawierać dużo szkodliwych składników jak np. metale ciężkie.
Na grzyby zawsze wybieraj się z naładowanym telefonem – nie tylko na wypadek zagubienia w lesie. Polecamy zainstalowanie jednej z wielu praktycznych aplikacji do rozpoznawania grzybów – oprócz atlasu grzybów, zawierają także m.in. porady dla grzybiarzy i mapy.
Źródło: https://www.gov.pl/web/psse-opole, https://www.gov.pl/web/wsse-opole/bezplatne-porady-dla-grzybiarzy