Celem pilotażowego programu rehabilitacji pocovidowej była walka ze skutkami pandemii i wsparcie mieszkańców regionu w powrocie do zdrowia po chorobie.
Jego pełny tytuł to „Rehabilitacja osób z deficytami zdrowotnymi wywołanymi przez COVID-19 w województwie opolskim”. Być może wielu z was o nim słyszało, a nawet uczestniczyło, bo projekt objął ponad 2300 mieszkańców województwa opolskiego. Trwał dwa lata – od grudnia 2021 roku do grudnia 2023 roku. Teraz zostaliśmy nominowani za jego organizację w konkursie Zdrowy Samorząd organizowanym przez Portal Samorządowy!
Krótko o projekcie
Do programu kwalifikowani byli pełnoletni mieszkańcy województwa opolskiego, którzy po przebytym COVID-19 odczuwali duszność, zmęczenie, osłabienie mięśni, dolegliwości bólowe, zaburzenia pamięci, stany depresyjne lub niepokój i mimo upływu czasu ww. dolegliwości nie ustępowały.
Uczestniczyło w nim 2 361 osób, które przechorowały COVID-19. Mieli okazję skorzystać ze wsparcia polegającego m.in. na leczeniu, rehabilitacji i zajęciach terapeutycznych.
Efekty pilotażu to przede wszystkim poprawa sprawności u ponad 70 proc. uczestników. Odnotowano np.:
- poprawę sprawności funkcjonalnej u 74,83 proc. osób
- podniesienie wydolności fizycznej u 78,61 proc.
- zmniejszenie oceny zmęczenia i duszności spoczynkowej lub wysiłkowej u 87,30 proc.
- ocenę tolerancji wysiłkowej 74,83 proc.
Przedsięwzięcie kosztowało 11,8 mln zł. Dofinansowała go UE ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Samorząd Województwa Opolskiego dołożył 1,8 mln zł. Województwo opolskie realizując go współpracowało z Stobrawskim Centrum Medycznym w Kup, Opolskim Centrum Rehabilitacji w Korfantowie i Centrum Terapii Nerwic w Mosznej.
Zapraszamy do głosowania na opolski projekt na stronie Portalu Samorządowego, organizatora konkursu. Zajrzyjcie tutaj.
Głosowanie trwa do 12 lutego do godziny 24:00.
Uwaga! Przez cały czas głosowania można oddać maksymalnie 10 głosów z urządzeń o tym samym adresie IP.