PODZIEL SIĘ SWOIM PODATKIEM Z OPOLSKIMI NGO

Dowiedz się, którym organizacjom możesz pomóc w tym roku.

Plakat zachęcający do przekazania 1,5 procenta podatku opolskim NGO

Zbliża się okres rozliczeń podatkowych, więc jak co roku, apelujemy abyście wsparli opolskie organizacje pożytku publicznego (OPP). Mamy ich w naszym regionie 310, a ich wykaz znajdziecie tutaj.

O co chodzi z tym 1,5 %?

1,5% – tak w skrócie mówimy o 1,5% podatku dochodowego osób fizycznych, który podatnicy mogą przekazywać organizacjom pożytku publicznego. 1,5% jest jednym z przywilejów, które przysługują organizacjom pożytku publicznego.

1,5% nie jest darowizną ani ulgą

Możliwość przekazywania 1,5% podatku organizacjom OPP uznaje się za przejaw demokracji bezpośredniej. Dzięki niemu każdy polski podatnik może sam zadecydować, do kogo trafi część podatku dochodowego, który powinien zapłacić państwu.

Jeśli nie zdecydujemy się na jego przekazanie organizacji pożytku publicznego, podatek za dany rok trafi do „wspólnego worka”, a o jego przeznaczeniu decyduje rząd i sejm.

W skrócie: nasz 1,5% to pieniądze należne państwu, które i tak musimy „oddać”. Przekazując 1,5% podatku dochodowego, nie dysponujemy zatem własnymi pieniędzmi, a tylko korzystamy z „uprzejmości” państwa, które pozwala podatnikom samodzielnie zadecydować, gdzie trafią państwowe pieniądze. Nie jest to więc darowizna, którą wykłada się dobrowolnie z własnej kieszeni.

Więcej informacji o tym jak przekazać podatek, możecie przeczytać na stronie podatki.gov.pl

Sporo informacji na ten temat możecie znaleźć także tutaj.

Źródło: poradnik.ngo.pl, opolskie.pl