ZAPRASZAMY NA POLSKO-UKRAIŃSKI PIKNIK INTEGRACYJNY

Czekają na Was atrakcje dla dzieci, wspólne śpiewanie i polsko-ukraiński koncert przygotowany przez Sławomira Kusza. Impreza odbędzie się w ogrodach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu przy ulicy Piastowskiej.

Organizatorzy zapraszają w najbliższą sobotę, 11 czerwca, od godziny 17.00.  W programie zaplanowano: zabawy dla dzieci i młodzieży, stoisko matematyczne oraz kulinarne.

Akcentem muzycznym tego spotkania będzie koncert opolskiego barda Sławomira Kusza. – Zaplanowałem wiele muzycznych akcentów łączących Polaków i Ukraińców. Będę śpiewać z osobami, które poznałem po wybuchu wojny, a które przyjechały do Opola. Jestem kojarzony z piosenką literacką, ale w trakcie koncertu nie zabraknie ukraińskich piosenek ludowych. Będzie i nostalgicznie i zabawowo – zapowiada artysta.

Wydarzenie pełne atrakcji zapowiada Tadeusz Chrobak, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Podkreśla również zaangażowanie wielu różnych środowisk w organizację pikniku. – Będzie bardzo wiele zaskakujących momentów. Chcemy być razem, poznawać się. Od czasu, kiedy przyjechały do nas osoby uciekające przed wojną, organizujemy kursy języka polskiego. Wiele osób, które uczestniczy w tych zajęciach, będzie razem z nami spędzać czas w to sobotnie popołudnie – mówi dyrektor biblioteki.

O potrzebie integracji i wzajemnego poznawania się mówi Paweł Denisov, prezes fundacji GRINGO. – To jest świetny pomysł, abyśmy się wspólnie spotkali. Mamy bardzo ciężki czas. W mojej ojczyźnie trwa wojna. Dla wielu osób z Ukrainy jest ważne, aby w tej atmosferze, którą bardzo przeżywają, doświadczyć normalności i radości – podkreśla Paweł Denisov.

W sobotę rozpocznie się także, trwający do września, Festiwal Filmowy Ukraina.

Daria Ogon ze Stowarzyszenia Polska – Wschód zapowiada prezentację osiem pokazów filmowych. – Pięć z nich będzie w Opolu, a pozostałe w wybranych miejscowościach. Festiwal zainaugurujemy w sobotę, w trakcie pikniku, dramatem „Przewodnik” w reżyserii Olesa Sanina – informuje.

Plakat imprezy

Plakat informacyjny Piknik Ukraina
Plakat informacyjny Piknik Ukraina

 

PW, opolskie.pl