Mieszkanie chronione i dom dziecka po remoncie w Sowczycach

Kameralne wnętrza, lepsze warunki do nauki, a dodatkowo mieszkanie dla młodzieży, która wchodzi w dorosłość – to efekty wartej ponad 1, 4 mln  inwestycji, która niedawno zakończyła się w Sowczycach w powiecie oleskim. 

Inwestycje zostały zrealizowane w ramach unijnego projektu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu pn. „Bliżej rodziny i dziecka – wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo – wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej”.

– To wyjątkowe miejsce – dwa projekty i ponad pół miliona złotych dofinansowania z funduszy europejskich, aby przygotować miejsca dla dzieciaków i dla młodzieży, która się usamodzielnia. Zarówno dom dziecka, jak i mieszkania „treningowe”, w których będzie się można przygotowywać do zupełnie samodzielnego życia – mówiła w trakcie uroczystego otwarcia placówki Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego.

Dom dziecka po reorganizacji jest bardziej kameralny – przebywa w nim obecnie czternaścioro dzieci. – Dzięki funduszom unijnym zreorganizowaliśmy duży dom dziecka na mniejszy, zgodny z obowiązującymi przepisami – mówi Agnieszka Gabruk, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu.

Przed remontem w domu dziecka mieszkało 25 wychowanków. Jedno skrzydło budynku było jednak nieużytkowane. Obecnie stworzono przyjazne warunki mieszkaniowe i bytowe dla 14 dzieci. Na pierwszym piętrze wydzielona została strefa mieszkalna dla wychowanków, wydzielona została także kuchnia z zapleczem oraz dwoma pomieszczeniami administracyjnymi. Dodatkowo zaadaptowane i wyposażone zostały pomieszczenia na cele terapeutyczne i edukacyjne. Zakupiono sprzęt AGD oraz niezbędne wyposażenie. W przyszłości dyrekcja placówki planuje jeszcze zakup busa na potrzeby wychowanków.

Remont i nowe wyposażenie domu dziecka kosztowało ponad 1 milion 309 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie unijne wyniosło ponad 352 tysiące złotych. Niemal 957 tysięcy złotych wyłożył samorząd powiatu oleskiego.

Dyrektor placówki, Elżbieta Polak, podkreślała wyjątkowość miejsca. – Nasz dom położony jest w magicznym miejscu i pięknym otoczeniu. Dzięki temu, że skorzystaliśmy z tego projektu unijnego, mogliśmy przygotować tę placówkę dla czternastki dzieci. Teraz mają one warunki zbliżone do rodzinnych – mówiła.

Pełnoletni wychowankowie domu dziecka nie posiadający innych możliwości zamieszkania mogą korzystać z nowego mieszkania chronionego. Przygotowano je dla czterech usamodzielniających się osób. Zostało ono wyremontowane oraz wyposażone w niezbędne meble, podstawowy sprzęt AGD oraz inne akcesoria. Za mieszkanie odpowiedzialny jest zatrudniony w tym celu opiekun mieszkania. On dba m.in. o to, żeby usamodzielniające się osoby maksymalnie w ciągu dwóch lat przygotować do w pełni samodzielnego życia. To zadanie kosztowało prawie 185 tysięcy złotych, w tym dofinansowanie unijne wyniosło ponad 151 tysięcy złotych.

opolskie.pl

Nowa kuchnia w domu dziecka w Sowczycach Mieszkanie chronione przy domu dziecka w Sowczycach Uroczyste otwarcie domu dziecka w Sowczycach po remoncie