NOWY MAMMOGRAF W KĘDZIERZYNIE-KOŹLU JUŻ DZIAŁA

Panie z Kędzierzyna-Koźla i okolic już mogą korzystać z odnowionej pracowni mammograficznej w tamtejszym szpitalu. Czekana nie nowoczesny sprzęt i wyremontowane pomieszczenia.

– Diagnostyka nowotworów jest niezwykle ważna, zwłaszcza teraz, gdy lekarze biją na alarm, że chorzy za późno zgłaszają się do lekarza – mówiła podczas otwarcia pracowni Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa. – Dlatego istotne jest, żeby kobiety miały dostęp do nowoczesnego sprzętu i badań, które przeprowadzone w odpowiednim czasie mogą uratować zdrowie, a nieraz i życie – podkreślała.

Nowy mammograf to część projektu realizowanego przez SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu, a dofinansowanego z funduszy unijnych. Urządzenie kosztowało 1 mln złotych, z czego 850 tys. zł pochodziło w Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Pani Beata Deresiewicz, technik rtg z kędzierzyńsko-kozielskiej pracowni mammograficznej, podkreśla, że to nowość dla pacjentek i pracowników. – Wcześniej mieliśmy aparat analogowy, ten jest w pełni cyfrowy. Lekarz opisujący ma duże możliwości oceny zdjęć, jest tu możliwość wykonywania zdjęć pogłębiających diagnostykę w formacie 3d – wylicza specjalista.

– Kędzierzyńsko-kozielski szpital pełnił wyjątkową rolę podczas pandemii, więc ta pomoc to jedynie ułamek kwoty, jaką przekazaliśmy tej lecznicy. Cały projekt, w ramach którego dofinansowano roboty budowlane, sprzęt medyczny i środki ochrony związane z przeciwdziałaniem koronawirusowi, wart jest 16 milionów 350 tysięcy złotych. My, z unijnych funduszy, dofinansowaliśmy go kwotą 16 milionów 175 tysięcy złotych – poinformowała wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura.

opolskie.pl