TYDZIEŃ DLA ZDROWIA Z OKAZJI DNIA KOBIET. NIE CZEKAJ, ZBADAJ SIĘ.

W Opolskim Centrum Onkologii im. prof. Tadeusza Koszarowskiego w Opolu rozpoczął się Tydzień dla Zdrowia Kobiet. Na pacjentki czekają: wydłużone godziny badań, konsultacje lekarskie, ale też specjalne dodatkowe atrakcje – np. spotkanie z baristą, który nauczy profesjonalnego zaparzania kawy. Zaplanowano też animacje dla dzieci

Dyrekcja i lekarze Centrum zapraszają panie na badania mammograficzne, konsultacje onkologiczne czy USG. Okazją do zorganizowania akcji jest Dzień Kobiet

Zbadaj piersi, śpij spokojnie 

Zdaniem Marka Staszewskiego, tego typu akcje powodują efekt fali. – Odnotowujemy wzrost badań po dniach dużej promocji i zachęty do profilaktyki. Mamy świadomość, że mammografia jest uciążliwa dla pań, ale staramy się to zrekompensować. Mamy nadzieję, że wszystkie nasze pacjentki wyjdą zadowolone, bo okaże się, że są zdrowe. A nawet jak się okaże, że jest coś niepokojącego, to dobrze, że zostało to stwierdzono teraz – mówi Marek Staszewski.

Specjaliści podkreślają, że profilaktykę kobieta powinna prowadzić od najmłodszych lat. Niestety, cały czas w Polsce zachorowalność na raka piersi rośnie.

– Niezależnie od wieku, warto korzystać z takich placówek, jak nasza. Tutaj każda chętna kobieta znajdzie profesjonalną pomoc i wiedzę. Mamy też wiele publikacji o samobadaniu piersi. Świadomość wzrasta, ale wciąż wiele osób zaniedbuje wczesne badania – mówi Maciej Miedoński, lekarz chirurgii onkologicznej. – Każda kobieta powinna pilnie zgłosić się do specjalisty, kiedy wyczuwa coś niepokojącego podczas obserwacji piersi.

Profilaktyka jest najważniejsza

Wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca, ojciec dwójki dzieci, w tym jedenastoletniej córki, zachęca rodziców do rozmów w rodzinnym gronie o profilaktyce. – Sama nazwa Opolskie Centrum Onkologii, niestety, czasem wywołuje obawę. Badania są czymś, co nas chroni. Powinniśmy o tym pamiętać. Często rozmawiam ze swoją córką i żoną o profilaktyce. Nasz opolski szpital dba o to, aby w przyszłości nic złego nam się nie wydarzyło. Badania profilaktyczne nie mogą być tematem tabu w domach – mówi Zbigniew Kubalańca.

Także Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego apeluje o pozytywne podejście do badań. – To jest prezent, który możemy sobie same sprawić. Dzięki badaniu możemy utwierdzić się, że jesteśmy zdrowe, bądź odpowiednio szybko zareagować. Zachęcam do szczegółowych badań wszystkie panie, niezależnie od wieku – podkreśla pani wicemarszałek.

Więcek szczegółów na temat akcji znajdziecie na stronie Opolskiego Centrum Onkologii oraz jego FB.

opolskie.pl