ZAKOŃCZYŁA SIĘ ROZBUDOWA DWÓCH SZPITALI W OPOLU

Inwestycja za ponad 12 mln złotych to wspólny projekt Opolskiego Centrum Onkologii oraz Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Sfinansowano ją z funduszy unijnych, rządowych oraz z budżetu województwa opolskiego.

Opolskie Centrum Onkologii zyskało 3-piętrowy budynek na potrzeby izby przyjęć, chirurgii onkologicznej oraz ginekologii onkologicznej. W Szpitalu Wojewódzkim powiększył się m.in. budynek pulmonologii oraz powstała sala dydaktyczna. Zyskał on także dodatkowe wyposażenie.

Obydwa szpitale skomunikował 70-metrowy łącznik. W efekcie można teraz na raz wykorzystywać potencjał obu bloków operacyjnych, czy konsultować pacjentów obu szpitali bez narażania ich na transport zewnętrzny. Dodatkowo poczta pneumatyczna połączyła oddziały zabiegowe centrum z laboratorium szpitala.

Renata Ruman-Dzido, prezes Szpitala Wojewódzkiego, mówi, że inwestycja pozwoli na racjonalne wykorzystywanie potencjału obu jednostek. – Pacjenta operowanego w części onkologicznej można przetransportować do oddziału intensywnej terapii szpitala wojewódzkiego. Nie trzeba budować dodatkowego oddziału – tłumaczy. Z kolei Marek Staszewski, dyrektor opolskiej onkologii, podkreśla bezpieczeństwo pacjentów. – Mamy nowe pomieszczenia dla izby przyjęć. Miejsca, które nie są przeznaczone do leczenia chorych wyprowadzimy poza oddział szpitalny i dzięki temu zwiększymy liczbę łóżek – dodaje dyrektor.

Znaczenie inwestycji podkreśla także Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. – To nie tylko inwestycja w mury, ale przede wszystkim lepsze funkcjonowanie obydwu szpitali. To lepsze wykorzystanie potencjału lokalowego, kadrowego, a może się okazać, że i finansowego, otrzymywanego z NFZ-u, bo nie będzie potrzeby angażowania np. karetek do przewożenia pacjentów – wylicza marszałek.

opolskie.pl