WIELKA INWESTYCJA W DWÓCH OPOLSKICH SZPITALACH

Prawie 11,5 mln zł będzie kosztowała rozbudowa Opolskiego Centrum Onkologii oraz Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Pod koniec grudnia wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję.

Przy ulicy Katowickiej w Opolu prace już rozpoczęła się rozpoczęły. Obejmują one one: budowę 3-piętrowego budynku z Izbą Przyjęć oddziału Chirurgii Onkologicznej, oddziału Ginekologii Onkologicznej wraz z łącznikiem spinającym budynki Opolskiego Centrum Onkologii i Szpitala Wojewódzkiego oraz łącznik między budynkiem zakaźnym a budynkiem głównym szpitala. Rozbudowany zostanie budynek pulmonologii oraz pawilon diagnostyczno-zabiegowego, powstanie tam także sala dydaktyczna.

Budowa łącznika pozwoli to na racjonalne wykorzystywanie potencjału obu jednostek. – Pacjenta operowanego w części onkologicznej będzie można przetransportować na oddział intensywnej terapii szpitala wojewódzkiego. Nie trzeba budować dodatkowego oddziału. Tak samo możemy korzystać z tomografu niskoemisyjnego w szpitalu onkologicznym – tłumaczy Renata Ruman-Dzido, prezes Szpitala Wojewódzkiego,

70-metrowa estakada to łącznik pomiędzy szpitalami. Rozpoczęła się też budowa nowej Izby Przyjęć. Dyrektor opolskiej onkologii Marek Staszewski zaznacza, że łącznik to 1/3 inwestycji. – Wyceniono go na ponad 5 milionów 100 tysięcy złotych. Wcześniej zbudowany został łącznik budynku głównego z budynkiem oddziału zakaźnego szpitala wojewódzkiego. W trakcie realizacji jest powiększenie oddziału pulmonologii i hematologii – zaznacza dyrektor Marek Staszewski.

Całość inwestycji finansowana jest z Unii Europejskiej, Urzędu Marszałkowskiego i Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek podkreśla, że najważniejsze jest spojenie dwóch szpitali. – To bardzo ważne, aby zapewnić bezpieczeństwo. Jest to również w przyszłości wymiana kadry medycznej. Potrzebujemy wzmocnienia naszej onkologii. Jest to inwestycja w przyszłość – dodaje.

Marszałek Andrzej Buła przypomina, że wizja rozbudowy szpitala zrodziła się już półtora roku temu. – Nie zastanawialiśmy się długo nad tą inwestycją. Uważam, że rozwiązane zostanie wiele problemów. Prezesi naszych szpitali mogą liczyć na nasze wsparcie. Za projektami zawsze idą zapisy budżetowe. Zastanawiamy się, skąd wziąć na dane inwestycje pieniądze. Najczęściej pochodzą one z Unii Europejskiej – mówi marszałek.

PW, opolskie.pl