TRWA SPIS POWSZECHNY. SENIORZY, UWAŻAJCIE NA OSZUSTÓW!

W czasie tegorocznego spisu rachmistrzowie nie chodzą po domach! Można spisać się tylko samodzielnie przez internet. Dlatego ostrzegamy przed oszustami, zwłaszcza osoby starsze i samotne.

Na początku maja 2021 roku do mieszkania 78-letniej seniorki z Łobza (województwo zachodnio-pomorskie) zapukała około 50-letnia kobieta, która podała się za rachmistrza spisowego. Oszustka zmanipulowała seniorkę, aby ta wpuściła ją do mieszkania, prosząc o szklankę wody. Gdy seniorka poszła do kuchni, przestępczyni ukradła pieniądze i uciekła. Poniżej pokazujemy, jak uniknąć takich sytuacji.

„Jak bezpiecznie się spisać? Porady dla seniorów” – zobacz live Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Głosu Seniora i Głównego Urzędu Statystycznego:

– Na ten moment, do odwołania, żaden rachmistrz nie będzie chodził po mieszkaniach. Jeżeli teraz ktoś przyszedłby powołując się na spis powszechny wiadomo, że jest oszustem. W ogóle nie chodzimy po domach – informuje Dominik Rozkrut, Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

– Jeśli ktoś do nas zapuka, zadzwoni przez domofon i powie, że jest rachmistrzem to jest to oszustwo i powinniśmy zgłosić sprawę na policję. Rachmistrzowie do odwołania nie chodzą po domach. Taką informację przekazujmy też znajomym i sąsiadom – radzi Łukasz Salwarowski, Prezes Stowarzyszenia MANKO i Redaktor Naczelny Głosu Seniora,

Seniorze, sprawdź Rachmistrza! – obejrzyj najnowszy film w Głos Seniora TV:

Najbezpieczniejszą i najbardziej rekomendowaną metodą jest samospis internetowy przez formularz wyłącznie na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystyczne dostępny pod adresem spis.gov.pl. Osoby, które mogą mieć z tym problemy, powinny zasięgnąć pomocy u członków rodziny (np. dzieci czy wnuków) lub sąsiadów.

Natomiast osoby, które nie mają dostępu do Internetu, mogą spisać się przez telefon, dzwoniąc na infolinię pod nr tel. 22 279 99 99. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00. Jest to opcja bezpieczna, zwłaszcza z punktu widzenia osób starszych, gdyż wtedy sami inicjują kontakt i nie muszą obawiać się czy zgłaszająca się do nich osoba jest prawdziwym rachmistrzem spisowym.

Przed podaniem danych każdego rachmistrza należy zweryfikować samodzielnie poprzez zakładkę „Sprawdź rachmistrza” na stronie spisu lub dzwoniąc na infolinię spisową pod numerem 22 279 99 99.

Źródło: Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora