KOPERTA MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE

 

Zwykła koperta, a w niej najważniejsze informacje o stanie zdrowia. Ten prosty pomysł może usprawnić pracę ratowników medycznych, a nawet nawet uratować komuś życie. Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego przygotował 20 tys. takich kopert, które trafiają już do najbardziej potrzebujących osób.

Gdy liczy się każda minuta

Kampania skierowana jest do osób starszych, samotnych, przewlekle chorych oraz niepełnosprawnych. Taki pakiet powinien być przechowywany w lodówce, miejscu łatwo dostępnym, które jest prawie w każdym domu.

– Czasami przyjeżdżając do pacjentów, którzy mieszkają sami, aby wejść, musimy wyważyć drzwi –  tłumaczy Robert Czochara z Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. – Nie ma czasu, żeby szukać informacji o stanie zdrowia poszkodowanego w jakichś dokumentach czy numerów telefonów do bliskich. Liczy się wtedy każda minuta.

Jednak taką kopertę powinny mieć nie tylko osoby starsze, ale właściwie każdy, bez względu na wiek, zwłaszcza,gdy mieszka sam. Niestety wciąż zbyt mało osób wie, jaką rolę spełnia „Koperta życia”, a przydaje się, gdy pacjent jest nieprzytomny.

– Na przykład ostatnio w Tarnowie Opolskim przyjechaliśmy do pacjentki, która straciła przytomność oraz dużo krwi – wspomina Czochara. – Nie byliśmy w stanie uzyskać od niej jakichkolwiek informacji. Nie było też z nią bliskich, których mogliśmy zapytać o to, co się wydarzyło. Szkoda, że w lodówce nie było takiej koperty. Na pewno usprawniłaby naszą akcję.

 Wszystko w jednym miejscu

„Koperta życia” powinna zawierać najważniejsze informacje o stanie zdrowia jej właściciela: dane osobowe, grupę krwi, listę przebytych chorób, wszelkich uczuleń, przyjmowanych leków (ich nazwy oraz dawki), dane lekarza prowadzącego oraz kontakt do najbliższych. Ważne jest wpisanie leków, na które jest się uczulonym. Formularz najlepiej wypełnić drukowanymi literami lub na komputerze. Zapakowany w kopertę i woreczek foliowy z zapięciem strunowy należy włożyć do lodówki.

– Na lodówce warto przyczepić specjalny magnes, z informacją, że w jej wnętrzu znajdziemy „Kopertę życia” – dodaje Robert Czochara. – Można jednak nawet napisać na zwykłej kartce nazwę tej akcji i to też będzie dla nas komunikat.

Wciąż jednak inicjatywie potrzebna jest promocja, dlatego ważne jest, by dotrzeć z informacją o niej do jak największej liczby osób.  – Powinniśmy rozmawiać z bliskimi na ten temat – podkreśla Czochara. – Możemy wspólnie wypełnić formularz i umieścić go w lodówce. Niestety, ja w swojej pracy jeszcze nie miałem okazji, żeby skorzystać z takiej koperty. W sytuacjach, gdy była potrzebna, po prostu nie było jej w domu.

Co trzeba zrobić, by skorzystać z tej inicjatywy? – Można zapytać o kopertę w swojej przychodni – wyjaśnia Robert Czochara. – Niektóre apteki również rozprowadzają takie formularze. Warto sprawdzić, czy nasz urząd gminy nie przystąpił do tej akcji. Można też po prostu samemu spisać te informacje na kartce i włożyć do koperty i woreczka foliowego, a następnie schować do lodówki.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreśla, że ograniczenia związane z epidemią to niezwykle trudny czas dla tych, którzy dbają o nasze zdrowie, ratują nasze życie.Dziś niezwykle ważne jest to, aby maksymalnie skrócić czas interwencji ratowników medycznych i ograniczyć ich bezpośredni kontakt z chorym. Możemy w tym pomóc, m.in. właśnie przez koperty życia. Dlatego w ramach projektu „OPOLSKIE przeciw COVID-19” urząd marszałkowski przygotował 20 000 sztuk takich kopert. Będziemy je przekazywać mieszkańcom przez gminne, miejskie oraz miejsko-gminne ośrodki pomocy społecznej oraz organizacje senioralne – zapowiada marszałek.

Wzór karty informacyjnej do pobrania poniżej:

Wzór karty informacyjnej do umieszczenia w „kopercie życia”