BĘDZIE POMOC DLA NAUCZYCIELI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Marszałkowie Andrzej Buła i Roman Kolek rozmawiali z samorządowcami o zakupach laptopów dla nauczycieli szkół podstawowych. Projekt, który to zakłada, ma zostać złożony jeszcze w listopadzie w tzw. specjalnej procedurze covidowej.

Samorząd województwa opolskiego pomógł już wszystkim nauczycielom szkół ponadpodstawowych w regionie, kupując z funduszy unijnych niemal 4000 laptopów i sprzęt do nauki audiowizualnej. W ramach Aglomeracji Opolskiej kupiono pierwsze laptopy dla szkół podstawowych. Do tej pory do opolskich nauczycieli, dzięki funduszom unijnym, trafiło już 5 065 laptopów za 14,7 mln złotych. Teraz zarząd województwa chce pomóc nauczycielom podstawówek w całym regioniem i zaprasza do współpracy gminy, czyli organy prowadzące szkoły podstawowe.

Władze województwa cały czas szukają kolejnych pieniędzy na pomoc w czasie pandemii. Już teraz w ramach drugiej fali epidemii ponad 30 milionów złotych przekazywane jest na pomoc w ochronie zdrowia, przede wszystkim szpitalom, leczącym chorych z COVID-19. – Mamy też 21,4 miliona złotych na sferę społeczną, w tym również na edukację – mówił wicemarszałek Roman Kolek.

– Teraz, bardzo szybko, bo w specjalnej procedurze covidowej, planujemy złożyć projekt, w którym kupimy sprzęt do prowadzenia nauki zdalnej nauczycielom podstawówek. Będzie to projekt na 16 milionów złotych, z czego 823 tysięcy złotych wyniesie nasz wkład własny. Można za to kupić około 6000 laptopów – mówił marszałek Andrzej Buła.

W naszym regionie jest około 10,5 tysiąca nauczycieli szkół podstawowych, ale dla tego projektu ważna jest ich dokładna liczba. Dlatego urząd marszałkowski wysłał do gmin ankietę, prosząc o dokładną analizę zatrudnienia nauczycieli podstawówek. Jeśli uda się zebrać takie dane, to już 27 listopada będzie można złożyć wniosek projektowy.

– Jeśli uda nam się kupić te 6000 laptopów, to zabezpieczymy potrzeby w gminach na poziomie około 60 procent. Świetnie byłoby, gdyby samorządy gmin mogły resztę potrzeb zabezpieczyć swoimi środkami – dodał marszałek Andrzej Buła.

Samorządowcy biorący udział w spotkaniu, dziękowali za ten pomysł zarządowi województwa. Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podkreślał, że odciąży on budżety gmin, a przede wszystkim pomoże dzieciom, którym dziś brakuje kontaktu z nauczycielami. Wójt Popielowa Sybilla Stelmach podkreślała, że wszystkie gminy z dnia na dzień znalazły się w bardzo trudnej sytuacji.- Ten projekt pomoże nam w organizacji nauczania w gminie – cieszyła się.

Warto podkreślić, że projekty wyposażenia niemal wszystkich nauczycieli w regionie w sprzęt do nauki zdalnej przez samorząd województwa opolskiego to inicjatywa unikatowa w skali całego kraju.

VR, opolskie.pl