TYLKO U NAS TAKA OPIEKA NAD MATKĄ I DZIECKIEM

Druga edycja tego wyjątkowego projektu to świetna wiadomość dla kobiet w ciąży, świeżo upieczonych mam oraz ich maluszków – mieszkańców województwa opolskiego.

O sukcesie przedsięwzięcia świadczą liczby. Pierwsza edycja projektu to 18 tys. wykonanych badań prenatalnych i porad oraz ogromne zaangażowanie i empatia personelu Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu – lekarzy, położnych, pielęgniarek czy rehabilitantów. Rodzice korzystali tam z porad m.in. neurologa, neurologopedy, psychologa, dietetyka czy fizjoterapeuty. Kontynuacja projektu poszerza jego ofertę m.in. o badanie USG przezciemiączkowe oraz jamy brzusznej. W nowej edycji planowanych jest ponad 20 tys.  darmowych porad i badań o łącznej wartości około 7,3 mln zł.

Zainwestuj w przyszłość dziecka

Specjaliści z opolskiego szpitala podkreślają, że poza badaniami prenatalnymi pierwsze tygodnie i miesiące to kluczowy okres, który rzutuje na całe życie dziecka. Już wtedy warto upewnić się, czy maluch nie potrzebuje wzmożonej obserwacji, wsparcia czy już intensywnej interwencji. – Dajemy mamom spokój i pewność. Pozwalamy w pełni i świadomie przeżywać okres ciąży i wczesnego macierzyństwa.  Oferujemy interdyscyplinarny bagaż pogłębionej opieki, która nie jest powszechnym standardem opieki okołoporodowej oferowanej przez NFZ. Na spokojnie, kompleksowo wspieramy rodziców, dziecko czy przyszłą mamę. Przeprowadzamy wywiad, udzielamy porad, tłumaczymy. Każda wychwycona nieprawidłowość pozwala na szybszą interwencję. Dzięki takim konsultacjom udało się m.in. u dwójki półrocznych maluchów zdiagnozować poważne problemy ze słuchem. Obecnie są pod opieką specjalisty audiologa – wyjaśnia dr n. med. Alina Kowalczykiewicz – Kuta, lekarz neonatolog pediatra z Klinicznego Centrum, konsultant wojewódzki w dziedzinie neonatologii.

Weronika Jabłońska to mama 7 – miesięcznej Mai. Będąc w ciąży skorzystała z bezpłatnych badań prenatalnych dla kobiet poniżej 35 r.ż. Teraz, kiedy maluch jest już na świecie, korzysta z porad wielu specjalistów. – Jesteśmy pod opieką neurologopedy, neurologa i psychologa. Daje mi to duży spokój wewnętrzny. Badania prenatalne upewniły mnie, że wszystko dobrze z dzieckiem. Polecam je każdej przyszłej mamie – zachwala.

Opolskie dla Rodziny to nie tylko hasło

Edward Puchała, dyrektor szpitala w Opolu, podkreśla, że projekt opieki nad matką i dzickiem to ewenement w skali kraju. – Nigdzie nie znajdziemy tak kompleksowej opieki nad kobietą w ciąży i małym dzieckiem jak w województwie opolskim. Mamy poniżej 35 roku życia korzystały z badań prenatalnych bardzo sumiennie i nie musiały przeżywać niepewności przez 9 miesięcy ciąży. Jeśli w skali tych tysięcy udało się zdiagnozować kilkadziesiąt nieprawidłowości, cieszy mnie, że te dzieci zostały objęte pomocą jeszcze w życiu prenatalnym czy zaraz po urodzeniu – mówił dyrektor.

Projekt pn. „Koordynowanie i kompleksowe wsparcie rodziny w zakresie poradnictwa specjalistycznego, profilaktyki, diagnostyki i niwelowania nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2” realizuje Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Okazją do jego inauguracji był obchodzony kilka dni temu Dzień Kobiet.

KK