BARWNY PIKNIK I WAŻNE INFORMACJE DLA RODZICÓW

Koncert zespołu Arka Noego, liczne atrakcje dla dzieci, pokazy z udzielania pierwszej pomocy oraz rozmowy z położnymi i lekarzami. Atrakcją Pikniku „Aktywna Rodzina, to zdrowa Rodzina”  był również Pierwszy Opolski Bieg z Wózkami i warsztaty chustowania.

Dziesiątki tańczących i bawiących się dzieci. Dorośli znający na pamięć tekst piosenek. Energetycznie, od występu Arki Nowego rozpoczął się w Opolu piknik propagujący program „Opolskie dla Rodziny”. Jednym z jego partnerów jest Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Gdy dzieci korzystały z licznych atrakcji, rodzice mieli okazję porozmawiać m.in. z położnymi.

– Spotykamy się poza szpitalem, aby porozmawiać o tym, że jest taki projekt. Daje on możliwość badań zarówno przed i po porodzie. Konsultacje lekarskie, spotkania z rehabilitantami. To tylko niektóre propozycje. Jest bardzo duże zainteresowanie. Bardzo wiele mam rozmawia o tym między sobą. Dzięki temu o naszej propozycji wie bardzo wiele osób  – mówi fizjoterapeutka Barbara Fojtal.

Specjalistka mówi o tym, że dzięki świadomości rodziców wiele dzieci trafia do specjalistów. Z jednej strony rozwiewane są obawy. Z drugiej zaś, dzięki skutecznej diagnozie, te które potrzebują pomoc są w odpowiednim momencie rehabilitowane.

– Rozpoczynamy pracę z mamami, kiedy są jeszcze przed porodem. Wiele z nich ma sporą wiedzę. Korzystają z badań prenatalnych. Pierwsze wizyty kontrolne dają szansę na szybkie wyleczenie gdy jest to konieczne. Dzieci w każdym etapie swojego rozwoju potrzebują innej pomoc – mówi położna Barbara Bilska.

Duże zainteresowanie badaniami

– Chcę się dowiedzieć jaka jest pomoc dla rodziców. Mam jednoroczne i dwuletnie dziecko. Dzięki temu piknikowi dowiedziałam się z czego mogę skorzystać. Jestem młodą mamą, dopiero się uczę macierzyństwa – przyznaje Magdalena Misiewicz.

Wśród uczestników pikniku było wielu mężczyzn. Brali oni udział w konsultacjach jak i Opolskim Biegu z Wózkami. – Staram się być świadomym tatą. Brałem udział w badaniach prenatalnych mojej żony. Niestety nie mogłem być bezpośrednio przy porodzie z uwagi na cesarskie cięcie. Teraz obydwoje bierzemy czynny udział w wychowywaniu naszego synka. Bardzo cieszymy się z tego, że jesteśmy dla niego – dodaje Łukasz Wilczek, tato Janka. Bardzo dobrze program „Opolskie dla Rodziny” zna Magda Śnigórska. – To możliwość bezpośredniego kontaktu z lekarzami i specjalistami oraz korzystania z bezpłatnych badań bez skierowania i zbędnego czekania w kolejkach – mówi mama.

Z zajęć dla kobiet, które są po porodzie skorzystała Olga Kubis. – Bardzo się cieszę z tego projektu, ponieważ w trakcie rehabilitacji okazało się, że miałam rozejście mięśni brzucha. Bez pomocy specjalistki mój stan zdrowia tylko ulegałby pogorszeniu. Jestem pozytywnie zaskoczona programem. Dziś szukam innych propozycji dla mam po porodzie – mówi Olga Kubis.

Liczne badania dla mam

Magda Tałan uczestniczyła w szkole rodzenia, skorzystała z wizyty u neurologopedy i poradni laktacyjnej. – Jest to świetny program. Mam rodzinę, która mieszka w Warszawie, tam nie ma takiej pomocy – dodaje Magda Tałan.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła zaznacza, że  celem pikniku jest mówienie o tym co ciekawego oferowane jest dzięki pomocy urzędu marszałkowskiego mamom, dzieciom, rodzinom.

– Rodzice są zaskoczeni tym, że nasza oferta jest bardzo konkretna. Cieszę się, że rodziny licznie przyszły na zorganizowane przez nas spotkanie. Szpital ginekologiczny wyszedł poza swoje mury i pokazał, że to nie tylko dobre miejsce gdzie rodzą się dzieci, ale również możliwość późniejszej opieki – dodaje marszałek Andrzej Buła.

Marszałek województwa dodaje, że każde narodzone dziecko w jakimkolwiek szpitalu w regionie otrzymuje kocyk. Dodajmy, że akcja „kocyk dla maluszka” ma na celu dotarcia do mam z informacją o programie wsparcia dziecka. Piknikowi towarzyszył również bieg z wózkami. Na linii startu ustawili się zarówno tatusiowie jak i mamusie z swoimi pociechami. Było wesoło, nie zabrakło nagród i pucharów.