PROGRAM DLA OPOLSKICH SENIORÓW

Jak ustrzec się przed oszustami, dbać o zdrowie i być aktywnym seniorem.

Z danych opolskiej policji wynika, że tylko w latach 2022-2024 w naszym województwie zgłoszono 187 oszustw na kwotę ponad 11 mln zł! Wśród ofiar przybywa osób starszych, które coraz częściej korzystają z mediów społecznościowych czy bankowości elektronicznej. Niestety, one najłatwiej dają się oszukać poprzez metody „na wnuczka”, na „policjanta” czy „pracownika banku”. Nierzadko tracą oszczędności całego życia.

Opolski Bezpieczny Senior - wizualizacja projektu

Edukacja to podstawa

Aby przeciwdziałać tym zjawiskom w grudniu ubiegłego roku ruszył program „Bezpieczny Opolski Senior„. Realizują go: Komenda Wojewódzka Policji w Opolu, Opolskie Centrum Edukacji we współpracy z Wojewodą Opolskim, KRUS, ZUS oraz Opolskim Kuratorem Oświaty. Zaplanowany w nim serię bezpośrednich spotkań dla mieszkańców naszego województwa w każdym mieście powiatowym. Pierwsze odbyło się 24 lutego w Krapkowicach.

W ramach programu prowadzona będzie kampania społeczna, a do seniorów trafią materiały edukacyjne. Jego autorzy zakładają, że seniorzy najskuteczniej nauczą się prawidłowych zachowań poprzez naśladowanie pozytywnych wzorów.

Spotkania w każdym powiecie

Sprawdź, kiedy takie wydarzenie zaplanowano w twoim powiecie. Poniżej podajemy listę miast z datami wydarzeń zaplanowanymi w marcu i kwietniu br.:

  • powiat głubczycki

Gdzie? Miejski Dom Kultury w Branicach, Plac Wolności 2

Kiedy? 12 marca

Godz. 11:00

  • powiat oleski

Gdzie? Urząd Gminy Radłów, ul. Oleska 3

Kiedy? 13 marca

Godz. 11:00

  • powiat prudnicki

Gdzie? Gminny Ośrodek Kultury w Lubrzy

Kiedy? 19 marca

Godz. 11:00

  • powiat kluczborski

Gdzie? Starostwo Powiatowe w Kluczborku

Kiedy? 21 marca

Godz. 11:00

  • powiat kędzierzyńsk0-kozielski

Gdzie? Dom Kultury w Kędzierzynie-Koźlu, sala kinowa „Twierdza”, ul. Skarbowa 10

Kiedy? 26 marca

Godz. 11:00

  • powiat namysłowski

Gdzie? Ośrodek Kultury w Namysłowie

Kiedy? 2 kwietnia

Godz. 11:00

  • powiat strzelecki

Gdzie? Leśnicki Ośrodek Kultury

Kiedy? 4 kwietnia

Godz. 11:00

  • powiat nyski

Gdzie? Aula Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie, ul. Obrońców Tobruku 5

Kiedy? 9 kwietnia

Godz. 11:00

  • powiat brzeski

Gdzie? Brzeskie Centrum Kultury w sali tzw. „Mała Scena”, ul. Mleczna 5

Kiedy? 11 kwietnia

Godz. 11:00

  • powiat opolski

Gdzie? Klub Samorządowy w Chrząstowicach, ul. Dworcowa 1

Kiedy? 23 kwietnia

Godz. 11:00

Na edukację i zapewnienie bezpieczeństwo opolskim seniorom samorząd województwa przeznaczy w ciągu dwóch lat 200 tysięcy złotych. Program potrwa do końca 2026 roku.

źródło: Opolskie Centrum Edukacji, opolskie.pl