OPOLSKA KARTA RODZINY I SENIORA DZIAŁA JUŻ OD 10 LAT!

20 maja w Filharmonii Opolskiej świętowaliśmy 10 rocznicę działania Opolskiej Karty Rodziny i Seniora.

Czy wiecie, że z karty może dziś korzystać już ponad 100 tysięcy mieszkańców naszego województwa? Wydaliśmy dokładnie 111 tysięcy egzemplarzy. W ciągu ostatnich 10 lat – od maja 2014 roku przyjęliśmy 56 tysięcy wniosków, a liczba naszych Partnerów stale rośnie – dziś mamy ich już 219.

W sprawach administracyjnych związanych z przyjmowaniem i wydawaniem Karty stale współpracujemy z 68 opolskimi samorządami. W 2023 roku nasz zespół OKRiS uczestniczył w 22 imprezach plenerowych w całym województwie – to prawie dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Pozwoliło nam to na dotarcie do niemal każdego zakątka województwa.

Partnerzy to nasza siła

Partnerami OKRiS są głównie prywatne firmy, oferujące posiadaczom karty atrakcyjne zniżki na usługi i produkty. Najwięcej jest wśród nich firm świadczących usługi z zakresu zdrowia. Są to m.in. gabinety dentystyczne, salony optyczne, zakłady rehabilitacyjne i masażu, logopedzi, laboratoria diagnostyczne. To też sklepy z odzieżą dziecięcą, sportową, sklepy rowerowe, komputerowe, drogerie, księgarnie czy m.in. JuraPark Krasiejów. W branży „edukacja” znaleźć można szkoły języków obcych, kursy i zajęcia dodatkowe dla dzieci i dorosłych. Oferowane przez prywatne firmy zniżki to najczęściej 10-20 procent.

Dobre 10 lat dla opolskich rodzin

– Karta była i jest nadal pomocna w budowaniu świadomości społecznej, jak bardzo ważne jest świadome połączenie sił w sferze gospodarczej, społecznej i opiekuńczej. Problemy demograficzne potrzebują wspólnego zaangażowania i spojrzenia. Postanowiliśmy jako samorząd stworzyć taki mechanizm, w którym przedsiębiorcy angażują się na rzecz rodzin i seniorów w ofercie swoich produktów czy usług – mówił  marszałek Andrzej Buła w czasie uroczystej gali, która zgromadziła naszych partnerów i samorządowców. – Liczba wydanych kart i partnerów świadczy, że spełniło się nasze założenie i marzenie. Jubileusz to okazja, aby podsumować, podziękować i pokazać naszych partnerów – podkreślił.

Karta to korzyści dla wszystkich

Jak przyznaje Michał Rosa z Zakładu Optycznego Rosa w Opolu, klienci często pytają o benefity karty. – W dzisiejszych czasach optyka to szerokie spektrum usług. Każdy pacjent potrzebuje kompleksowego podejścia, także wszelkie benefity są mile widziane, zarówno wśród osób młodszych, jak i starszych. Wiek w naszej branży nie ma już znaczenia. Klienci z OKRiS otrzymują u nas 10 procentową zniżkę, klienci pytają o zniżki, jesteśmy też oznakowani logo karty – mówił.

Salony Geers są zlokalizowane w kilku punktach Opolszczyzny. Z usług firmy sprzedającej aparaty słuchowe korzysta wielu seniorów. – Uważam, że karta to dobry kierunek polityki prorodzinnej. Salony Geers są zlokalizowane w Opolu, Kluczborku i Strzelcach Opolskich. Mamy 25 procent zniżki na baterie i drobne akcesoria do aparatów słuchowych, korzystają z tego głównie osoby starsze, ale nie tylko. Jesteśmy partnerem Karty już od dekady i będziemy dalej kontynuować naszą współpracę – zapewniła Agnieszka Kornek z firmy Geers.

Barbara Mielczarek, właścicielka Szkoły Językowej Royal School z Opola zauważa korzyści zarówno jako przedsiębiorca, jak i mama dwójki dzieci. – Ta karta żyje. Jako szkoła językowa jesteśmy z nią od początku. Korzystam z niej także prywatnie, ponieważ jestem mamą 14-latki i 10-latka. W szkole językowej korzystają z niej całe rodziny – to realne przełożenie na korzyści, zwłaszcza, gdy z Karty korzysta kilka osób z tej samej rodziny – wyjaśniła.

Z karty korzystają też osoby starsze. Jedną z nich jest Jadwiga z Koła Emerytów w Dobrej. – Dużo podróżuję i mam wiele okazji, aby skorzystać ze zniżek – zachwalała.

Barbara Starzyk, dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego „Dąbrówka” w Prudniku wyjaśnia, że z karty korzystają u nich głównie rodziny z dziećmi, ale także seniorzy. – To świetna forma wsparcia rodzin z dziećmi i osób starszych. U nas dzięki niej mogą skorzystać z noclegu w atrakcyjnej cenie – mówiła. Pani dyrektor podkreśla, że województwo opolskie – choć najmniejsze – jest doskonałym miejscem do życia.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie na naszą uroczystość – partnerom, władzom miast i gmin, a także pracownikom urzędów i ośrodków pomocy społecznej, z którymi na co dzień współpracujemy!

Do zobaczenia na zbliżających się imprezach i wydarzeniach!

Materiały: opolskie.pl

Relację filmową z gali obejrzyj tutaj.

Więcej zdjęć z wydarzenia obejrzysz w galerii poniżej.