POTRÓJNE SZCZĘŚCIE RODZICÓW Z KLUCZBORKA: STAŚ, MICHALINA I TOMEK

Trojaczki urodzone 24 października 2023

Staś, Michalinka i Tomuś to pierwsze opolskie trojaczki urodzone w 2023 roku.

24 października 2023 r. przyszły na świat cudowne maluchy – Staś, Michalinka i Tomuś. Ich rodzice to Małgorzata i Marcin z Kluczborka.

Pierwszy urodził się Stasiu, który ważył 1900 g. Druga w kolejności była Michalinka – 1500 g, a trzeci Tomuś – 1650 g. Dzieci są wcześniakami, ich stan jest stabilny. Dobrze czuje się też ich mama.

Wszystko pod kontrolą

Od chwili porodu dzieci przebywają w Klinicznym Centrum pod opieką neonatologów.
– Od samego początku wiedziałam, że urodzę w Klinicznym Centrum w Opolu – mówi mama noworodków – zostałam objęta profesjonalną opieką, za którą dziękujemy z całego serca. – Staraliśmy się o dziecko. Pamiętam, kiedy dowiedziałam się, że będę mamą bliźniaków, to był to 5 tydzień ciąży – wspomina szczęśliwa mama.

Opolskie trojaczki Ze Swoją Mamą
Pani Małgosia z Kluczborka ze: Stasiem, Michaliną i Tomkiem

O tym, że dzieci będzie jednak więcej rodzice dowiedzieli się tydzień później, na kolejnej wizycie. Jak wspominają, było to ogromne zaskoczenie, radość, ale i panika. Jednak górę szybko wzięła radość, która nie opuszcza ich do dzisiaj.

Na szczęście ciąża przebiegała zupełnie normalnie, bezproblemowo, wręcz książkowo. Wymagała jednak częstszych badań i konsultacji – dodaje pani Małgorzata. Pan Marcin, tata trojaczków dodaje: – Dzieci są cudowne i co najważniejsze – zdrowe. Pamiętam jak przychodziły na ten świat co minutę…9:44…9:45….9:46. To było niesamowite uczucie!

Taka ciąża to wyzwanie

Ciąża trojacza zawsze jest związana z podwyższonym ryzykiem, dlatego pani Małgosia była po opieką specjalistów na Pododdziale Patologii Ciąży jeszcze przed rozwiązaniem. Poród, ze względu na bezpieczeństwo dzieci, odbył się poprze cięcia cesarskie w 32. tygodniu ciąży. Odbył się bez komplikacji.

– Stan dzieci jest dobry. Trzeba jednak pamiętać, że urodziły się przed terminem, więc pod naszą opieką zostaną jeszcze jakiś czas. Na pewno do osiągnięcia odpowiedniej masy ciała. Muszą też nauczyć się picia przez smoczek – mówi Anna Chirowska–Adamczyk, lekarz kierujący Oddziałem Klinicznym Neonatologii.

Centrum do zadań specjalnych

Kliniczne Centrum jako jedyne w województwie  zapewnia opiekę perinatalną na najwyższym, III poziomie. Oznacza to, że tam kierowana jest większość pań z ciążą zagrożoną przedwczesnym urodzeniem oraz z ciążą mnogą. W Opolu odbywają się także wszystkie porody poniżej 32. tygodnia ciąży. Mimo to narodziny trojaczków są zawsze wyzwaniem, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. W porodzie pani Małgosi uczestniczył zespół ponad 20 osób: ginekologów, neonatologów, anestezjologa, instrumentariuszek, położnych i pielęgniarek.

Czy wiesz, że?

✅ to pierwsze trojaczki urodzone w Klinicznym Centrum w Opolu w 2023 roku,

✅ trojaczki rodzą się w Klinicznym Centrum średnio raz w roku,

✅ częściej rodzą się bliźniaki – do końca października 2023 roku było ich już 48, natomiast w roku 2022 – mieliśmy 61 takich porodów,

✅ trzy razy urodziły się w Opolu czworaczki – w 2022, 2018 oraz w 2010 roku,

✅ w 1995 roku przyszły na świat pięcioraczki,

✅ w ciągu  całego roku w Klinicznym Centrum rodzi się ok. 2,5 tys. dzieci.

źródło: Kliniczne Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii w Opolu