17 LISTOPADA – DZIŚ ŚWIATOWY DZIEŃ WCZEŚNIAKA

Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony 17 listopada 2023 roku w Klinicznym Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii w Opolu
Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony 17 listopada 2023 roku w Klinicznym Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii w Opolu

Kolor fioletowy, malutkie skarpetki i ośmiorniczki – to znaki wyróżniające to święto. 

Wspólne śpiewanie kołysanek, czytanie bajek, spotkania z pielęgniarkami i położnymi – tak było dzisiaj w Pododdziale Patologii Noworodków w Klinicznym Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Rodzice małych pacjentów, ale także ci, których dzieci dawno opuściły szpital, mogli liczyć na rozmowę, porady i wymianę doświadczeń.

Im wcześniej, tym bardziej pod górkę

Wcześniaki to dzieci urodzone pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży. Skrajnym wcześniactwem określa się narodziny przed 32 tygodniem. Takie maluchy mogą mieć wiele problemów zdrowotnych, dlatego po narodzinach zostają w szpitalu od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Tam pozostają pod fachową opieką lekarzy neonatologów, pielęgniarek i położnych.

– Wcześniak często narażony jest na powikłania i trudniej przebiega jego adaptacja po porodzie. Właściwa diagnoza i leczenie są kluczowe w wykorzystaniu możliwości, jakie daje współczesna medycyna. Chodzi o t, by w dorosłym życiu jak najmniej odczuwał konsekwencje przedwczesnego urodzenia – mówi Anna Chirowska-Adamczyk, specjalista neonatolog, pediatra, kierująca Oddziałem Klinicznym Neonatologii.

Anna Chirowska-Adamczyk, specjalista neonatolog, pediatra, kierująca Oddziałem Klinicznym Neonatologii.
Anna Chirowska-Adamczyk, specjalista neonatolog, pediatra, kierująca Oddziałem Klinicznym Neonatologii.

Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu jako jedyne w województwie posiada III stopień referencyjności. Oznacza to m.in., że jest przygotowane na najtrudniejsze porody oraz ratowanie dzieci najmniejszych i z największą patologią. To tutaj zgłaszają się, bądź są kierowane np. kobiety z ciążą zagrożoną, u których istnieje wysokie ryzyko urodzenia wcześniaka przed 32. tyg. ciąży.

Mogą być zdrowe i normalnie żyć

Nie bez przyczyny cały świat raz w roku głośno przypomina o wcześniakach. Narażone są na wiele chorób i powikłań. – Współczesna medycyna oraz sprzęt medyczny najnowszej generacji pozwala nam odpowiednio zadbać o naszych pacjentów, umożliwiając im normalne życie w pełnym zdrowiu. O ich zdrowie trzeba dbać szczególnie, a my o nie wręcz walczymy – podkreśla Anna Chirowska-Adamczyk.

Kangurowanie wcześniaka
Kangurowanie wcześniaka

Maluchy po wypisie do domu nadal jednak pozostają pod opieką neonatologów w Poradni Neonatologicznej Klinicznego Centrum.

17 listopada – nośmy się na fioletowo!

– Każda historia dziecka jest inna. A ich rodziców wyróżnia jedna cecha – chcą się wspierać, pomagać i dzielić doświadczeniem. W przypadku rodziców wcześniaków widać do szczególnie – podkreśla Natalia Ochędzan, rzeczniczka szpitala i współorganizatorka wydarzenia, które 17 listopada połączyło rodziców opolskich wcześniaków.  – Fioletowy kolor to międzynarodowy znak jedności z nimi. Załóżmy coś fioletowego właśnie dzisiaj – zachęca.

Czy wiesz, że?

Dzień Wcześniaka wyróżnia fioletowy kolor, a jego znakiem rozpoznawczym jest 10 dziecięcych skarpetek, z których jedna jest znacząco mniejsza. Symbolizuje fakt, że jedno na dziesięcioro dzieci rodzi się przedwcześnie.

W Oddziale Klinicznym Neonatologii w tym roku (do października) na 2015 urodzonych noworodków, 246 dzieci (czyli ok.12,21 %) to dzieci przedwcześnie urodzone. Najmłodszym wśród nich jest Jasiu, który przyszedł na świat w 24 tyg. ciąży i ważył 670 g.

Relację z piątkowych obchodów Światowego Dnia Wcześniaka w opolskim klinicznym centrum znajdziecie na profilu FB szpitala – tutaj.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i relacji rodziców!

źródło: Kliniczne Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii w Opolu