ZNAMY WYNIKI I EDYCJI KONKURSU „FIRMA SOLIDARNA ZE STUDENTAMI”

Firma Paretti wraz ze studentami opolskich uczelni wyłoniła pracodawców przyjaznych młodym pracownikom. Wyniki konkursu pokazują, w których opolskich  firmach warto zdobywać doświadczenie i budować swoją ścieżkę zawodową.

Gdzie warto stawiać pierwsze zawodowe kroki

Konkurs zorganizowano w trzech kategoriach: prace dorywcze, praktyki i staże oraz absolwenci. W pierwszej z nich doceniono tych, którzy w elastyczny i sprawny sposób umożliwiają pracę dodatkową osobom uczącym się. Dla niektórych to jedyna szansa na studia, opłacenie mieszkania czy czesnego. Ważna jest także kwestia atrakcyjnych staży czy praktyk. Trzecia kategoria dotyczyła firm chętnie zatrudniających absolwentów. – Takich, bez stawiania wymogów pod kątem doświadczenia, ponieważ absolwenci takowego na początku nie posiadają. Te przedsiębiorstwa wdrażają studentów już po zakończeniu nauki – zaznacza Anna Mazur, koordynator konkursu.

Drzwi otwarte na młodego człowieka

Aneta Paczos z firmy Paretti, zajmującej się pośrednictwem pracy, od blisko dziesięciu lat obserwuje trendy na rynku pracy. – Mamy ogromny brak pracowników na rynku pracy. Borykają się z tym nasi klienci. Druga strona to studenci opolskich uczelni, którzy bardzo tej pracy potrzebują. Są zdeterminowani, b dla niektórych praca to jedyna możliwość studiów w Opolu. Stąd pomysł, aby połączyć te dwa środowiska właśnie przy pomocy konkursu – wyjaśnia.

Zdaniem marszałka województwa Andrzeja Buły wiele zależy od otwartości firm i niwelowania barier dla potencjalnych pracowników. – Ważne jest, aby studenci jak najszybciej zobaczyli firmę „od środka”. Od początku mojej pracy jako marszałka zależy mi, aby pokazać młodym ludziom, że nie warto wyjeżdżać z Opolszczyzny. Atrakcyjna, rozwojowa i perspektywiczną praca jest właśnie tu. Mogliśmy to pokazać dzięki przedsiębiorcom – mówi marszałek.

Staż, praktyka. Tu zaczyna się kariera

Dawid Wilk studiuje dziennie i pracuje na umowę zlecenie. – Aktualnie piszę pracę, a w firmie STER Tomasz Stotko pracuję jako aplikator folii samochodowych, operator lasera i montażysta różnych form reklamy. Pracuję wtedy, kiedy pozwala mi na to czas. Zaczęło się od technikum, czyli od samego początku nauki zawodu, gdy musiałem załatwić praktyki. To miejsce polecił mi dyrektor miejscowej szkoły – dwa tygodnie pierwszego etapu praktyk, następnie miesiąc i zostałem w firmie. Dzięki temu, że wyróżniłem się podczas praktyk, nawiązałem bliższą i dłuższą współpracę – mówi.

– Studenci są przyszłością – podkreśla Magdalena Anuszkiewicz z działu HR Siegenia-Aubi. – Mają wiedzę podstawową, którą zdobyli podczas studiów. My dajemy im możliwość, aby skonfrontowali teorię z praktyką. Nasi stażyści korzystają takich samych benefitów jak pracownicy – dodaje.

W kategorii „prace dorywcze” pierwsze miejsce należy do Nutricia Zakłady Produkcyjne, w obszarze “praktyki i staże” najlepsze okazało się przedsiębiorstwo Animex Foods. W trzeciej kategorii “absolwenci” wyłoniono natomiast firmę Atos Poland Global Services. Pełny ranking dostępny jest tutaj.

Zobacz wyniki konkursu:

Wyniki konkursu "Firma solidarna ze studentami"
Wyniki konkursu „Firma solidarna ze studentami”

 

KK, opolskie.pl