ŚWIĘTO SENIORÓW Z CAŁEGO REGIONU

W poniedziałek, 25 października, kilkuset seniorów i seniorek z całego województwa spotkało się w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.  Czekało na nich mnóstwo atrakcji, w tym stoiska różnych instytucji, w których można było uzyskać informacje i porady. 

Tradycyjnie ogromnym zainteresowaniem cieszył się punkt Opolskiej Karty Rodziny i Seniora, w którym można było złożyć wniosek o wydanie karty oraz poznać aktualnych Partnerów oferujących zniżki jej posiadaczom. Równie tłoczno było przy stanowiskach oferujących bezpłatne badania poziomu cukru i ciśnienia, prezentujących ofertę NFZ, czy ZUS. Na stoisku z bielizną panie mogły skorzystać z doradztwa profesjonalnej brafitterki.

– Mottem naszego forum jest: „Senior partnerem, nie problemem”, żeby wyraźnie to wybrzmiało, że my służymy swoją wiedzą doświadczeniem, tym co możemy, jeśli chodzi o udział w życiu gmin i województwa – mówiła Leokadia Kubalańca, przewodnicząca Forum Seniorów Samorządu Województwa Opolskiego. – Forum składa się z 36 aktywnych osób z całego województwa. My podpowiadamy, inspirujemy marszałka, a oni wiozą to w teren i tam działają na rzecz seniorów, np. pomagają im podejmować aktywności albo szkoląc. Tak, aby widzieli, że nie są osamotnieni, że seniorzy nie są przeźroczyści – podkreślała.

O tym, że najważniejsze jest wsparcie seniorów w dotarciu do pomocy oferowanej im przez różnorodne instytucje, mówił Andrzej Buła, marszałek województwa. – Proszę zobaczyć, ile jest ciekawych stoisk, ile jest propozycji ze strony różnych instytucji, zarówno w zakresie bezpieczeństwa, jak i bezpieczeństwa społecznego. Są tu również obecne instytucje i stowarzyszenia, które zajmują się zdrowiem naszych seniorów. Skojarzenie ze sobą tych, którzy mogą na nas liczyć – naszych seniorów z tymi, którzy oferują tę pomoc, to najważniejsze przesłanie tego dnia – stwierdził Andrzej Buła. –

Seniorzy co roku chętnie uczestniczą w święcie organizowanym przez samorząd województwa. Wśród nich była m.in. Genowefa Konat, seniorka z gminy Paczków.  – Bardzo się cieszę, że mogę dzisiaj tutaj świętować Regionalny Dzień Seniora – mówiła . – Jestem na tym wydarzeniu już kolejny raz. Cieszę się, że jest tu tylu seniorów i są chętni do aktywności, do życia towarzyskiego i integracji.

JD, opolskie.pl