MARSZAŁKOWSKI KURIER SPOŁECZNY DLA POTRZEBUJĄCYCH

Dwa miliony złotych przeznaczy urząd marszałkowski na kolejną edycję programu wsparcia dla seniorów i osób potrzebujących pomocy w czasie pandemii. W planie są koleje działania kurierów społecznych, ale również inne programy pomocowe.

To, ilu kurierów będzie pomagało osobom tej pomocy potrzebującym, zależy od tego, ile samorządów lokalnych skorzysta z takiej formy wsparcia. Marszałek Andrzej Buła rozmawiał o tym z samorządowcami podczas konferencji on-line w ubiegły czwartek 12 listopada br.

Marszałek podkreślał, że sfera bezpieczeństwa społecznego – oprócz bezpieczeństwa zdrowotnego i ekonomicznego mieszkańców regionu – to jedne z priorytetów działania zarządu województwa opolskiego. – Nadal realizujemy to, co rozpoczęliśmy w marcu i kwietniu i widzimy, że to się sprawdza. W tej sferze społecznej mamy od początku dobrych partnerów – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej i jego pracowników, opolski Caritas oraz miasto Opole. Dziękuję im za to dobre partnerstwo – mówił marszałek.

Przypomnijmy – wiosną tego roku, podczas pierwszej fali pandemii COVID-19, z pomocy kuriera społecznego i dożywiania skorzystali mieszkańcy 48 gmin z całego regionu. Akcję koordynował i prowadził Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu. 88 kurierów pomagało w sumie ponad 2 tysiącom seniorów, robiąc m.in. zakupy, dostarczając leki, rozwożąc w sumie 153 tysiące posiłków. Teraz jest na ten cel około 2 milionów złotych, a działania planowane są na czas okołoświąteczny, czyli grudzień i styczeń.

Nie tylko pomoc materialna, ale i rozmowa

Agnieszka Gabruk, zastępca dyrektora ROPS podkreślała, że kurierzy nie tylko pomagali, ale byli także łącznikami osób starszych, zamkniętych w domu, ze światem zewnętrznym. – Udało nam się osiągnąć nie tylko efekt społeczny, ale i gospodarczy. Pomoc dożywiania świadczyło 47 lokali gastronomicznych i firm cateringowych z regionu, co także pozwoliło im przetrwać ten trudny okres – informowała. Podkreślała, że program marszałkowski różni się od programu rządowego „Wspieraj seniora”, bo po pierwsze nie wymaga on od samorządów wkładu własnego i kierowany jest także do osób młodszych niż 70+. Poza tym zwraca uwag nie tylko na pomoc materialną, ale również na kontakt bezpośredni i rozmowę z każdym z seniorów.

Wójt Dąbrowy JarekKatarzyna Gołebiowska-Jarek i wójt Strzeleczek Marek Pietruszka podkreślali, że w pierwszej edycji to był świetny program, bardzo dobrze odebrany przez mieszkańców, a jednocześnie wspomógł lokalnych przedsiębiorców. Jak wynikało z dyskusji podczas konferencji, samorządy lokalne czekały na kontynuację programu doceniając jego kompleksowość.

Ważne projekty partnerów

Marszałek podkreślał pomoc partnerów w tych działaniach społecznych, powadzonych w czasie pandemii – to miasto Opole i Caritas. Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski mówił, że wcześniej miasto wspomogło domy dziecka i osoby starsze w samym mieście, teraz zaś w miejskich projektach pojawiły się dwa ważne elementy, na które miasto otrzymało 3 miliony złotych. – To szkoła specjalna nr 13, która dziś jest niedostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, w której uczy się wiele dzieci także spoza Opola. Dzięki tym pieniądzom obiekt przy ulicy Struga zostanie do tych potrzeb dostosowany. A drugi projekt miasta związany jest z decyzją wojewody o szpitalu tymczasowym – miasto Opole zadba o tzw. miejsca wytchnieniowe dla osób, które będą dbać o chorych w tym szpitalu, kupi 10 mobilnych kontenerów, by ustawić je właśnie obok CWK, w którym będzie szpital – mówił prezydent Opola.

Ksiądz Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej mówił, że działalność Caritas to 140 pielęgniarek, z których dziś około 20 procent jest w izolacji bądź kwarantannie, które mają pod swoją opieką około 3 500 pacjentów każdego dnia. – Mają pod swoją opieką także pacjentów covidowych, przebywających w domu, do których mogą bezpiecznie wchodzić właśnie m.in. dzięki pomocy marszałka, który pomógł w zakupie środków ochrony i ochronnych ubrań. Dziś dzięki urzędowi marszałkowskiemu mamy kolejne 400 tysięcy złotych na dofinansowanie Centrum Opieki Paliatywnej w Siołkowicach Starych.

VR, opolskie.pl