LAPTOP DLA KAŻDEGO NAUCZYCIELA LICEUM

1680 nauczycieli z 44 liceów otrzyma laptopy wraz z oprogramowaniem. Projekt „Opolskie dla liceów – zdalne nauczanie zbliża!” to propozycja samorządu województwa opolskiego, która m.in. poprawi dostępność do zdalnego nauczania.

Zarówno nauczyciele liceów publicznych, jak i prywatnych z województwa opolskiego otrzymają od urzędu marszałkowskiego laptopy wraz z oprogramowaniem. Skorzystają też ze szkoleń w zakresie zdalnego nauczania. Do projektu zostaną włączeni również uczniowie, którzy będą mogli korzystać z przygotowanych przez nauczycieli e-zajęć. Każda szkoła otrzyma kamery i niezbędny sprzęt do przygotowania wirtualnych lekcji.

Projekt wart 8,1 mln złotych jest jedynym w Polsce, a możliwy jest do zrealizowania z funduszy unijnych w ramach przeciwdziałania COVID 19. Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreśla, że jest to odpowiedź na sytuację szkół, które w ostatnich miesiącach zostały zmuszone do prowadzenie wirtualnych zajęć. – Robimy coś niekonwencjonalnego, nauczyciele zostają wyposażeni w nowe kompetencje, wiedzę i sprzęt. Edukacja musi być atrakcyjna – mówi marszałek Andrzej Buła, dodając, że obecnie w województwie opolskim realizowany jest również projekt dla szkół zawodowych, który umożliwi podobną pomoc dla nauczycieli tego typu szkół. – Integrujemy się wokół nowego sposobu nauczania. To również odpowiedź na oczekiwania Unii Europejskiej. Jeżeli sprawdzimy się w tym projekcie, to jednocześnie odpowiemy na założenia nowej perspektywy w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – podkreśla marszałek.

W nyskim Carolinum zdalne nauczanie prowadzone jest już od lat. – Bardzo szybko weszliśmy w zdalne nauczanie w czasie epidemii. Wykorzystywaliśmy wiele dostępnych programów. Wcześniej prowadziliśmy konsultacje nauczycieli z uczniami – opowiada Małgorzata Makaryk, dyrektor szkoły. Dyrektor liceum w Krapkowicach Iwona Medwid podkreśla, że wyposażenie nauczycieli w nowe laptopy znacząco zmieni poziom nauczania. – Nauczyciele pracują na starym sprzęcie, który nie jest kompatybilny z urządzeniami, które są już w szkole. Dlatego diametralnie zmieni się jakość nauczania i przygotowanych lekcji – mówi. Dodaje też, że sprzęt będzie przydatny również wtedy, kiedy zostaną zdjęte ograniczenia związane z COVID-19.

Artur Nowak z Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu będzie zajmował się integracją systemów. – To nie tylko laptopy, ale również stworzenie sieci, która pozwoli jeszcze skuteczniej wdrożyć opolską e-szkołę. Konsultanci będą prowadzić szkolenia z zakresu systemów informatycznych. Mamy wykupione systemy niezbędne w nauczaniu, ale również komunikowaniu – mówi Artur Nowak.

Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy UMWO Monika Jurek podkreśla, że projekt został przygotowany i zrealizowany wyjątkowo szybko. – Na początku napisaliśmy projekt dla Aglomeracji Opolskiej, później otrzymaliśmy zielone światło na objęcie nim wszystkich  liceów.  Oprócz laptopów szkołom przekazane zostaną monitory interaktywne z systemem dwukierunkowej komunikacji, wizualizery, kamery internetowe ze statywami, zestawy słuchawkowo-mikrofonowe. Powołani będą również eLiderzy, którzy będąwspierać innych nauczycieli – dodaje Monika Jurek. E-Liderem będzie między innymi Krystyna Błażewska z liceum w Kluczborku. – Szkołą w chmurze jesteśmy od trzech lat, jesteśmy również w programach wspomagających edukację cyfrową. Jako liderzy będziemy służyć dobrą radą – mówi.

Każdy nauczyciel będzie mógł wziąć udział w szkoleniach oraz dzielić się dobrymi praktykami w ramach prowadzących spotkań.

PW, opolskie.pl