Opolskie jest dla RODZINY!

Pomagają rodzinom finansowo, oferują pakiety zniżek, są otwarci na potrzeby rodziców małych dzieci, ale i seniorów – tak w skrócie można opisać laureatów konkursu  „Opolskie dla Rodziny”, którzy odebrali nagrody i wyróżnienia podczas uroczystej gali.

Nagrody zostały przyznane w kategoriach: Opolski Samorząd dla Rodziny, Opolski Pracodawca dla Rodziny oraz Super Partner Opolskiej Karty Rodziny i Seniora. Do urzędu marszałkowskiego wpłynęło w sumie 88 zgłoszeń konkursowych.

Marszałek województwa Andrzej Buła podkreśla, że w regionie widać szczególną troskę o rodziny i seniorów. – Zbudowaliśmy takie relacje, które tworzą dobry klimat do życia w tym województwie. Nie jesteśmy wyjątkowi w porównaniu z innymi regionami pod względem możliwości finansowych, korzystamy z tych samych programów unijnych.  Ale tu są ludzie, którzy są świadomi naszych problemów i wiedzą, jak je rozwiązać poprzez odpowiednie zarządzanie pieniędzmi. Wyjątkowość polega na wyjątkowości ludzi – mówi marszałek Buła.

Nagrodę wśród gmin wiejskich otrzymał Pokój. Wójt Barbara Zając podkreśla, że jest dumna z pomocy dla dzieci. Dzieci we wszystkich szkołach w gminie otrzymują śniadania, a wójt zaoferowała ze swoich pieniędzy stypendia. – Przedszkolaki korzystają z wielu zajęć dodatkowych. Mamy logopedę, który pomaga tym, którzy mają problemy. Ale działa u nas także ośrodek, w którym spotykają się seniorzy – mówi pani wójt. Burmistrz Strzelec Opolskich Tadeusz Goc otrzymał statuetkę za stworzenie warunków dla seniorów. Obecnie w gminie działają mieszkania chronione. Nagrodę odebrał również Przemysław Zych wiceprezydent Opola, który podkreśla, że „karta marszałkowska” wraz z kartą zniżek oferowaną przez miasto, to najlepsze wsparcie dla rodzin.

– Nie byłoby wyróżnienia, gdyby nie pasja pracowników. Stworzyliśmy niezwykły kontakt z rodzinami zastępczymi. Corocznie w naszych spotkaniach integracyjnych bierze udział  ponad sto osób. Część dzieci w naszych internatach zwalniana jest z opłat – mówi Leonarda Płoszaj wicestarosta nagrodzonego powiatu opolskiego. Maciej Sonik, starosta krapkowicki, który również odebrał statuetkę, zaznacza, że najważniejsze jest stawianie na rodzinę i jej wsparcie.

Jednym z laureatów wśród pracodawców została Rezydencja dla Seniorów Złote Borki. Szefowa, Bożena Magiera, podkreśla, że pracownicy w razie potrzeby  mogą przyjść do pracy z dzieckiem. Także Barbara Chrząstek z firmy Agro AS z Grodkowa jest dumna z tego, że w jej firmie, która zatrudnia 270 pracowników, stworzono rodzinne warunki.

Tomasz Nawrocki odebrał nagrodę zarówno jako wyróżniony, jak i w imieniu laureata „Kraina Marzeń Grzegorz Tarka” – Nie spodziewałem się wyróżnienia. Praca z dziećmi jest czymś znakomitym. Mogę o sobie powiedzieć, że jestem bezrobotny, bo ja w pracy się spełniam i odpoczywam. Jednocześnie współpracuję z przedszkolem Grzegorza Tarki, które odebrało dziś główną nagrodę. Prowadzę tam zajęcia taneczne – mówi.

Korzystający z Opolskiej Karty Rodziny i Seniora mieli okazję zagłosować na najlepszych ich zdaniem partnerów Karty. Przyznano tytuły super partnerów karty w kilku kategoriach.

Paweł Warunek z Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych – laureata w kategorii „dla domu” mówi, że jego firma zainteresowała się programem przed jego jeszcze startem. – Dowiedzieliśmy się, że jest tworzona taka karta, my zgłosiliśmy swoją gotowość do jej wsparcia – dodaje.

Za miejsce otwarte dla całych rodzin posiadacze karty uznali Fit Life Szarą Willę. Marek Malejka podkreśla, że tu od samego początku został opracowany program ćwiczeń dla seniorów  – Z naszej kręgielni korzystają całe rodziny, założyliśmy klub Urwisa, tak aby rodzice gdy ćwiczą mogli pod okiem profesjonalistów pozostawić swoje dzieci – mówi.

Zamek Moszna został  laureatem w kategorii „czas wolny”. Prezes Tomasz Ganczarek zauważa, że karta jest coraz częściej wykorzystywana przez odwiedzających. – Początki były trudne, ludzie nie wiedzieli czemu karta służy, ale bardzo szybko zaczęli dostrzegać jej walory – dodaje.

Organizatorzy konkursu mają nadzieję, że przykłady działalności nagrodzonych i wyróżnionych zachęcą innych do podejmowania działań prorodzinnych oraz prosenioralnych w województwie opolskim, a właśnie te działania służą budowaniu przyjaznego klimatu dla rodzin i seniorów.

Marka „Opolskie dla Rodziny” to według marszałka województwa opolskiego przede wszystkim empatia wobec drugiego człowieka – Chcemy, aby „Opolskie dla Rodziny” funkcjonowało w coraz większej liczbie firm i instytucji – mówił, dodając w trakcie gali: – Bądźcie ambasadorami tej marki.

Galę konkursu uświetniły przedszkolaki z Naroka, młodzi  stepujący tancerze ze Studia Tańca Royal Dance Centre, a na deser wystąpił duet wiolonczelowy Cello Brothers.

PW/VR

Pełna lista Laureatów i wyróżnionych w Konkursie „Opolskie dla Rodziny”