TROSZCZYMY SIĘ O ZDROWIE PSYCHICZNE DZIECI I MŁODZIEŻY

Będą warsztaty, wsparcie maturzystów i studia dla szkolnych psychologów.

Młodzież, nie tylko opolska, boryka się dziś z coraz większymi problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym. Jednocześnie brakuje specjalistów przygotowanych do pracy w szkołach. Władze województwa zamierzają to zmienić i planują szerokie wsparcie poprzez kolejne projekty.

Projekt: "Ja. Tu Zaczyna Się Zdrowie".

Trzy filary pomocy

Są to trzy uzupełniające się projekty:

  • „Ja – tu zaczyna się zdrowie”,
  • „Jestem obecny – wsparcie psychologów szkolnych w zakresie wspierania dzieci i młodzieży w przezwyciężaniu trudności i problemów psychicznych”
  • oraz „Marszałkowskie wsparcie zdrowia psychicznego – pewnym krokiem w przyszłość”.

Violetta Maksymowicz koordynatorka pierwszego z nich, realizowanego w Branicach, przygotowała program skierowany do uczniów podstawówek. Zgłaszać się mogą szkoły, a uczniowie będą uczestniczyć m.in. w warsztatach. – Mamy duże problemów z koncepcją i świadomością zdrowia psychicznego. Młodzież musi mieć odwagę w mówieniu o problemach – mówi Violetta Maksymowicz ze Stowarzyszenia Przeciw Bierności . Zauważa ona, że jesteśmy coraz bardziej otwarci na mówienie o problemach. – Samobójstwo jest na samym końcu. Wiele młodych osób mierzy się z cierpieniem fizycznym i emocjonalnym. Jesteśmy po to, aby tych momentów nie było. Kryzys i samobójstwo jest świadectwem naszego społeczeństwa. To również negatywna ocena nas dorosłych – podkreśla.

Studia pomogą specjalistom

Dzięki dofinansowaniu władz województwa rozpoczęły się studia podyplomowe dla psychologów z maksymalnie pięcioletnim stażem pracy. Organizuje je Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu filia Opole. Zainteresowanie jest tak duże, że powstała dodatkowa lista ponad 80 osób oczekujących. – Od wielu lat opracowywałam ten projekt i doszłam kiedyś do wniosku, że psycholodzy boją się dzieci. Uczelnie nie przygotowują do pracy z najmłodszymi – stwierdza psycholog Mirosława Olszewska. – Dlatego na Uniwersytecie Merito przygotowaliśmy specjalny program. Ponad 750 godzin to zajęcia praktyczne – podkreśla.

O tym, że program się sprawdza mówią uczestniczka studiów, psycholog szkolny Wiktoria Mrugała. – W dalszym ciągu psycholog budzi lęk. Podobnie lęk budzą psychiatrzy. Nasz cel to uwrażliwianie i zachęcanie do dzielenia się z problemami. Nie wstydźmy się podejść do psychologów – mówi.

– Zainteresowanie studiami jest ogromne i pokazuje jakie są potrzeba tych, którzy już pracują w szkole – mówi Małgorzata Jagusch, wicekanclerz Uniwersytetu WSB Merito, która cieszy się popularnością nowego kierunku.

Więcej informacji na temat bezpłatnych studiów podyplomowych pt. Psychologiczne wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie realizowanych na Uniwersytecie WSB Merito Opole znajdziecie tutaj.

Znajdź pomoc – zgłoś się do projektu!

Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego, zaznacza, że wsparcie psychiczne jest w centrum uwagi zarządu województwa opolskiego. – Ze swojej strony przygotowaliśmy działania miękkie. Nasz projekt pozwoli uczniom odnaleźć się we współczesnym świecie. Dajemy też narzędzia związane z radzeniem sobie ze stresem przed maturą – mówi.

Aktualnie trwa trwa nabór do projektu „Marszałkowskie wsparcie zdrowia psychicznego – pewnym krokiem w przyszłość” – to po raz pierwszy ogłoszony przez zarząd województwa konkurs z zakresu edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia psychicznego wśród młodzieży. Skierowany jest do tegorocznych maturzystów, a będzie polegać na organizacji wyjazdowych warsztatów motywująco-rozwojowych dla młodzieży. Szczegóły znajdziecie tutaj.

Więcej o tym, jak województwo opolskie wspiera zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, przeczytacie pod poniższym linkiem:

Programy wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży realizowane przez samorząd województwa

opolskie.pl