Warsztaty „Radosne macierzyństwo”

„Radosne Macierzyństwo”, to temat kolejnego spotkania w ramach projektu „Opolska Mama ma Moc”. Tym razem przyszłe mamy spotkały się w szpitalu ginekologiczno-położniczym w Opolu.

Kilkanaście przyszłych mam i wyjątkowo kilku mężczyzn, uczestniczyło w spotkaniu, którego celem było motywowanie do radosnego macierzyństwa.

Paulina Pachuliczek, przyszła mama, przyznaje, że na spotkanie przyszła licząc na to, że dowie się jak dobrze przygotować się do macierzyństwa. – Radosne macierzyństwo kojarzy mi się ze wsparciem bliskich i świadomością tego, że zawsze mogę zwrócić się o  pomoc do fachowców – dodaje Pachuliczek.

– Ciąża, to wielkie szczęście. Sądzę, że najbardziej poczuję jak radość jak już urodzi się moje dziecko. Obawy, które są we mnie, związane są z wątpliwością dotyczącą tego, czy sprostam i czy mnie to wszystko nie przerośnie – dodaje Agata Kafel.

Przyszłe mamy przyznają, że informacje na temat macierzyństwa i wychowywania dzieci najczęściej szukają na forach internetowych grup wsparcia, bądź wśród koleżanek, które już zostały mamami.

Aneta Gibek-Wiśniewska, psycholog i trener personalny prowadząca warsztaty, podkreśla, że warto wsparcia szukać wśród profesjonalistów, bowiem często powtarzane są schematy, które niekoniecznie pomagają przyszłym mamą.

– Ten potencjał, który jest w mamie musi zostać odkryty. Spotykam dziś wiele kobiet, które są po raz pierwszy w ciąży. Dziś chcę pokazać kierunek zmian, które się w nich dzieją. Szczególnie kiedy mamy dystans i doświadczenie możemy wskazać konkretne rozwiązania dla przyszłych rodziców. Przyszłe mamy mają wiele schematów, często powtarzają, że jeżeli ich mama rodziła z bólami porodowymi, będzie tak samo w ich przypadku. Przekonuję, że nie jest to prawdą – dodaje Gibek-Wiśniewska.

Psycholog w trakcie warsztatów podpowiadała, jak wprowadzić spokój, harmonię i ciekawość w czas oczekiwania na poród.

– Żadna mama nigdy nie jest sama, mogą korzystać z wielu form wsparcia np. fundacji „Harmonii Życia” i cyklu spotkań w ramach „Opolska Mama ma Moc”. Dodajmy, że informacje o kolejnych spotkaniach można znaleźć na profilu facebookowym: Opolska Mama ma Moc.

PW