Szkoła rodzenia – warto korzystać!

 

O szkole rodzenia z położnymi z Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu Iwoną Piątek, Karoliną Perlitius, Emilią Jędrzejów, rozmawiają Karolina Kondracka i Piotr Wrona

Zachęcamy przyszłych rodziców do uczestnictwa w zajęciach Szkoły Rodzenia, przygotowujących do porodu i opieki nad dzieckiem. W trakcie zajęć przekazywane są istotne informacje dotyczące przebiegu porodu, sposobach radzenia sobie z doznaniami porodowymi, informacje o znaczeniu karmienia naturalnego i pielęgnacji noworodka. W Szkole Rodzenia oprócz spotkań z położnymi uczestnicy mają możliwość kontaktu z dietetykiem, radcą prawnym, psychologiem, lekarzem położnikiem, pediatrą oraz stomatologiem. Przyszłe mamy cenią sobie przede wszystkim zajęcia z technik relaksacyjnych oraz ćwiczeń oddechowych na czas porodu. Mogą dowiedzieć się jak pomóc sobie  w trakcie porodu, stosując pozycje wertykalne i techniki łagodzenia  bólu porodowego.

K.K. Bycie rodzicem, to najwspanialsza rola w życiu, warto się do tego przygotować

E.J.:

Zachęcam rodziców do tego, żeby w ramach naszych zajęć, uczestniczyli w przygotowaniu się do porodu. Przekazujemy istotne informacje dotyczące jego przebiegu, pielęgnacji noworodka i jego karmienia. Nasza szkoła umożliwia spotkanie z dietetykiem, radcą prawnym, stomatologiem, lekarzem oraz pediatrą.

p.W. Szkoła rodzenia kojarzy się z ćwiczeniami z piłką

K.P.:

Panie, które nie mają przeciwwskazań do ćwiczeń gimnastycznych i uzyskają pozwolenie od lekarza prowadzącego mogą uczestniczyć w takich ćwiczeniach. Dodatkowo prowadzimy zajęcia ogólnousprawniające, relaksacyjne oraz oddechowe.

K.K. Jak zmienia się podejście do szkół rodzenia

I.P.:

Zainteresowanie jest bardzo duże. Cykl trwa 5 tygodni i za każdym razem mamy około 50 par.

K.K. Tatusiowie chętnie uczestniczą w spotkaniach

I.P.:

Przychodzą chętnie, choć czasem na początku robią, to z powodu próśb żony, której na tym zależy. Z rozmów wiemy, że ostatecznie są z takich spotkań zadowoleni. Dzięki temu z chęcią uczestniczą w porodzie, wiedzą jak on przebiega i jak opiekować się maluszkiem w samym szpitalu i po powrocie do domu.

P.W. Jak wygląda weryfikacja wyobrażeń przyszłych rodziców

E.J.:

Rodzice po porodzie przyznają, że szkoła im wiele dała, są zadowoleni i widzą efekt pracy. Świadomie mogli przeżywać sam poród, potrafili się rozluźnić. Najczęściej podkreślają korzyści wynikające z zajęć relaksacyjnych, oddechowych, dotyczących łagodzenia bólu.

P.W. Te spotkanie na sali porodowej nie jest tak już stresujące

I.P., K.P.:

Poród przebiega zupełnie inaczej, panie znają już salę porodową i wiedzą czego się mogą spodziewać, dzięki temu czują się bezpiecznie, wtedy zdecydowanie poród łatwiej przebiega. Prowadzimy również  warsztaty  dotyczące pielęgnacji noworodka, kąpieli, pielęgnacji, są zajęcia dotyczące karmienia piersią.

P.W. Jak przeżywać czas przed narodzeniem dziecka

K.P.:

Każda z przyszłych mam powinna przeżywać ten czas, tak jak jej serce i dusza podpowiada. Każdy lubi co innego, więc niektóre panie słuchają muzyki w trakcie porodu, inne wolą ciszę. Kobieta przygotowana do porodu wie czego oczekiwać, my tylko podążamy za jej głosem. Podpowiadamy, nie staramy się narzucać swojej wizji. Towarzyszymy tej wspaniałej podróży i  spełniamy oczekiwania pań.

P.W. Panowie szczególnie w tym czasie powinni opiekować się kobietą

E.J.:

Świadomość naszych panów zmienia się, chętnie uczestniczą w zajęciach w szkole rodzenia, a później towarzyszą w trakcie porodu. Zdaję sobie sprawę jaką wagę ma obecność taty przy porodzie. Zdarza się, że część osób wiedzę na temat rodzicielstwa i porodu czerpie z internetu. Niestety bardzo często są to nieprawdziwe informacje, należy je zweryfikować u położnej. Dzięki temu możemy złagodzić bardzo wiele obaw. Często na zakończenie kursu panie decydują się rodzić siłami natury oraz są przekonane do naturalnego karmienia.

P.W. Czyli internet nie zawsze jest dobrym źródłem informacji. Jakie najczęściej błędy są powielane.

E.J.:

Czytając fora internetowe, kobiety przyjmują informacje od innych kobiet. Przez to, zbyt często poród widzą w czarnych barwach i wiążą z bólem. Każdy reaguje inaczej, każda kobieta ma inne przeżycia, nie warto czytać opinii o porodzie i nimi się sugerować. Jeżeli kobieta będzie przygotowana, to poród będzie najpiękniejszą chwilą życia.

POSŁUCHAJ ROZMOWY: