DZIĘKI IN VITRO URODZI SIĘ U NAS WIĘCEJ DZIECI

Rozpoczęty w ubiegłym roku roku program „Szansa na rodzicielstwo” już przyniósł efekty. Dzięki bezpłatnej diagnostyce i leczeniu niepłodności do grudnia 2023 roku osiem pań zaszło w ciążę.

Przypomnijmy, że realizatorem projektu wartego około 2,3 mln zł, jest Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. W połowie grudnia ub. lekarze, specjaliści oraz przedstawiciele urzędu marszałkowskiego spotkali się, by podsumować pierwsze miesiące działania i efekty swojej pracy.

Program In Vitro W Województwie Opolskim

Rodzi się coraz mniej dzieci

Kryzys demograficzny w województwie opolskim pogłębia się. W 2022 roku urodziło się u nas ponad 30 proc. mniej dzieci niż w 2017 roku. Ten spadek widać też w Centrum, w którym rodzi się około 40% małych opolan. Porównując dane z listopada ubiegłego roku liczba urodzin spadła w nim o niemal 20 proc. w porównaniu z rokiem 2022. Sytuacji nie poprawia niepłodność dotykająca coraz więcej par.

Aż 10-15% z nich (po roku starań przy regularnym współżyciu) ma problem z zajściem w ciążę. Wojewódzki program pn. „Szansa na rodzicielstwo dla mieszkańców Województwa Opolskiego w zakresie wsparcia diagnostyki i leczenia niepłodności” to odpowiedź władz regionu i konkretna pomoc mieszkańcom.

Program będzie działał do końca 2025 roku. Poza szeroką diagnostyką obejmie finansowanie 130 procedur in vitro i 130 inseminacji.

Są specjaliści i warunki

Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu od lat inwestuje w komfort pacjentów oraz coraz wyższy poziom diagnostyki i leczenia. – Wyremontowane zostały wszystkie piętra w budynku A, sale porodowe, aktualnie trwa remont bloku operacyjnego. Warto też wspomnieć, że od roku 2016 funkcjonuje w naszej jednostce Referencyjny Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Niepłodności, do którego w ciągu kilku lat trafiło 1300 par, na 1000 par uzyskano 328 ciąż, 300 w dalszym ciągu diagnozuje się bądź leczy – relacjonuje Małgorzata Sobel, dyrektor KCGPiN w Opolu.

– Cieszę się, że nasz program przynosi konkretne efekty. Bardzo nas to cieszy i motywuje. Od zmian demograficznych nie uciekniemy. Warto spojrzeć na nasze życie holistycznie, ważny jest zdrowy styl życia, odżywianie, zdrowie psychiczne. A jak przyznają lekarze, wciąż nie poznaliśmy 20% przyczyn problemów z zajściem w ciążę – mówiła wicemarszałek województwa Zuzanna Donath – Kasiura.

Chcesz być rodzicem – nie czekaj

Kto może wziąć udział w programie „Szansa na rodzicielstwo”? Trzeba spełnić łącznie poniższe warunki:

  • pary muszą być mieszkańcami województwa opolskiego od minimum 12 miesięcy przed zgłoszeniem się do Programu,
  • muszą wykazać trwającą co najmniej rok niezdolność do poczęcia i urodzenia dziecka – tzn. nie mogą zajść w ciążę mimo regularnego współżycia, bez użycia środków antykoncepcyjnych w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do programu. Uwaga! Program otwarty jest także dla par w tzw. wtórnej niepłodności (posiadających 1 dziecko),
  • wiek kobiety 20− 42 lata (rocznik badany w dniu zgłoszenia do Programu).

Plan działania

Schemat Programu In Vitro

Gdzie się zgłosić?

Zapisy i informacje pod nr tel.: 77 45 45 401 wew. 701 lub 534 835 173
mail: szansanarodzicielstwo@ginekologia.opole.pl

Tutaj znajdziecie regulamin uczestnictwa w programie „Szansa na rodzicielstwo”

kk opolskie.pl, ginekologia.opole.pl