MARSZAŁKOWSKI BUDŻET OBYWATELSKI W TYM ROKU Z REKORDOWYM WYNIKIEM

Ogłoszenie Wyników Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego 2023

W tym roku do budżetu złożono 73 pomysłów wartych łącznie 8.4 mln zł. Najwięcej głosów poparcia zdobył projekt z Pakosławic.

W tym roku padł absolutny rekord – oddano aż 205 085 głosów! W głosowaniu wzięło udział 104 247 mieszkańców. Nadal tradycyjne głosowania, poprzez wrzucenie karty do urny, było najpopularniejsze. Zrobiło tak  192 055 osób. Z kolei 13 030 zagłosowało elektronicznie. Wśród wybranych w głosowaniu zadań do realizacji najwięcej jest projektów kulturalnych (10 projektów), następnie sportowych (5 projektów), społecznych (5 projektów) i edukacyjnych (4 projekty), jest też jeden projekt zdrowotny.

Masz głos – decydujesz

Zalety Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego podkreśla Andrzej Buła, marszałek województwa. – Cieszymy się z aktywności mieszkańców. Marszałkowski Budżet Obywatelski to wolność organizacyjna i decydowania o pomysłach. Dla naszych mieszkańców jest ważne to, że mogą otrzymać pieniądze na pomysły, które sobie wymarzyli. Nie jest to w żaden sposób narzucone. Szósta edycja to ponad 205 tysięcy oddanych głosów. Ta liczba bardzo cieszy – mówi marszałek.

Na sport dla najmłodszych

Największym powodzeniem w głosowaniu cieszył się projekt z subregionu nyskiego „Dziś orlik klubowy, jutro stadion narodowy”. To tegoroczny rekordzista pod względem zdobytych głosów – zdobył ich aż 11 678. Pomysł jest realizowany od początku Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. – 150 tysięcy złotych, jak co roku, przeznaczymy na dzieci i młodzież. Kupujemy dla nich sprzęt sportowy, zatrudniamy trenerów i co najważniejsze, organizujemy turnieje sportowe. Nasze doświadczenia pokazują, że ta formuła bardzo się sprawdza – mówi Adam Raczyński, wójt Pakosławic i pomysłodawca projektu.

Ważne! W ramach wszystkich dotychczasowych edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego do realizacji wybrano w sumie 146 zadań. Ich łączny koszt to 17 milionów złotych, w tym 2,9 mln złotych w ramach 6. edycji.

Szczegółowe informacje nt. MBO zajdziecie na jego stronie internetowej.

Natomiast wyniki tegorocznej edycji znajdziecie tutaj.

Źródło: opolskie.pl