GÓRY UCZĄ POKORY I CIERPLIWOŚCI. RAFAŁ FRONIA, ALPINISTA, GOŚCIEM WBP W OPOLU

Rafał Fronia to uczestnik wielu wypraw w Góry najwyższe, w tym kilku zimowych, kiedy to spod narodowej wyprawy na K2 w 2018 roku wysyłał słynne Dzienniki. Wspinał się w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Jest zdobywcą trzech ośmiotysięczników: Gasherbruma II, Lhotse i Broad Peaka.

W dorobku literatury górskiej ukazały się jego książki: bestsellerowa „Anatomia Góry” i pełna poszukiwania sensu w górskich ścianach „Rozmowa z Górą”, a ostatnio multimedialny „Skalny Pielgrzym” i refleksyjna powieść „Pasażer Bezpamięci”, a także „Biograf”, próba odpowiedzi na pytanie o miejsce miłości w życiu. Zawodowo pisze teksty krajoznawcze i tworzy przewodniki turystyczne.

Kilka słów od samego autora o jego najnowszej książce: „Skalny Pielgrzym. Broad Paek, 8051”:

„Góry. Uczą pokory i cierpliwości. To była moja trzecia próba na tym szczycie. W końcu udana, ale nie ostatnia. Pod Broaad Peakiem spędziłem rok życia.Gdy w roku 2007 próbowałem pobić rekord Krzysztofa Wielickiego, na przeszkodzie stanęły okoliczności.
Gdy spróbowałem znów zimą 2011 roku, spędziłem w bazie 78 najzimniejszych dni i nocy w moim życiu, wciąż bez skutku. I gdy w końcu udało się w roku 2022, za trzecim razem to zamiast radości ze zdobycia szczytu przyszła do mnie refleksja:
– Co się tu dzieje? W tych potężnych Górach. Bo One umierają. Wraz z ociepleniem klimatu rozpadają się w sterty gruzu w tempie zauważalnym dla jednego ludzkiego pokolenia. To przerażające. Anomalia Karakorum jest zatem wielką nieprawdą. Ale przyszedł do mnie też smutek i rok później wróciłem w Karakorum, aby pochować Tomka Kowalskiego. Zapraszam na moją opowieść o tym, co piękne, straszne i zarazem wspaniałe.”

Data: 11.10.2023
Godzina: 18:30
Miejsce: namiot w ogrodzie WBP przy ulicy Piastowskiej 18-19-20 w Opolu

Spotkanie odbędzie się w ramach festiwalu Gór. Projekt realizowany z wniosku Literackie Peregrynacje.

Zapraszamy w imieniu organizatorów!

Informacje i zdjęcie: WBP w Opolu

Plakat wydarzenia:

Zaproszenie na spotkanie autorskie Z Rafałem Fronią nt. książki Skalny Pielgrzym