NOWOCZESNA PRACOWNIA DLA PRZYSZŁYCH DZIENNIKARZY – STUDENTÓW UO

Sprzęt wart 150 tys. zł trafi do multimedialnej pracowni dziennikarskiej na Wydziale Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego. Będzie to możliwe dzięki dotacji przekazanej przez urząd marszałkowski.

Będą to nowoczesne komputery dla studentów i prowadzących zajęcia, studyjne mikrofony i sprzęt do nagrań wideo, które umożliwią profesjonalny montaż telewizyjny i radiowy. Umowę na przekazanie dotacji podpisali z władzami uczelni marszałkowie Andrzej Buła i Zbigniew Kubalańca.

150 tysięcy złotych to nie pierwsza pomoc finansowa samorządu, dzięki której opolska uczelnia ma szansę rozwijać się i stawać atrakcyjną dla studentów. Przypomnijmy, że samorząd regionu wsparł m.in. potężny projekt tzw. „prószkowskiej pomologii”, polegający na stworzeniu Międzynarodowego Centrum Badawczo-Rozwojowego w Prószkowie pod Opolem. Pieniądze przekazano też na utworzenie kierunku lekarskiego oraz na stypendia dla studentów medycyny. – Sam sprzęt nie rozwiązuje problemów i nie wprowadza w nowoczesny proces edukacyjny. Opolska uczelnia ma bardzo dobrą kadrę, która otrzymuje kolejne instrumenty pozwalające na prowadzenie zajęć na wysokim poziomie – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Władze regionu wsparły wyposażenie nowoczesnej pracowni multimedialnej, w której kształcą się m.in. przyszli dziennikarze i piarowcy. Nowe komputery zostaną wyposażone w programy, m.in. do montażu telewizyjnego. Studenci będą mieć do dyspozycji kamerę czy nowoczesne aparaty pozwalające nagrywać filmy w 4K.

Rektor uczelni, prof. Marek Masnyk, zapowiada, że pracownia zacznie działać z początkiem nowego roku akademickiego. – Kształcimy prawie 300 studentów na kierunkach dziennikarskim, komunikacji społecznej, public relations. Tutaj będą się uczyć warsztatu dziennikarskiego. Pracownia wypełni ich potrzeby związane z przygotowaniem do tego zawodu. Mamy już studio telewizyjne i radiowe, a teraz przyszedł czas na pracownię – mówi prof. Marek Masnyk.

Dr hab. Adam Drosik, prof. UO, dziekan Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej, podkreśla, że wszystkie zakupy były omawiane ze studentami i pracownikami. – Będą pracować na takim sprzęcie, z którym spotkają się w przyszłości – zapowiada Adam Drosik.

W tym roku opolskie uczelnie otrzymają od samorządu województwa m.in. 90 tysięcy złotych w ramach tzw. małych grantów na organizację konferencji i pracę dydaktyczno-naukową. Natomiast w pracach nad nową formułą nagrody Professor Opoliensis wspólnie z urzędnikami uczestniczą przedstawiciele środowiska naukowego.

opolskie.pl