OPOLSKIE WSPIERA SPORTOWCÓW

We wtorek, 28 lipca br., podpisano pierwsze umowy z klubami sportowymi i stowarzyszeniami z Opola i powiatu opolskiego w ramach Marszałkowskiego Klubu Sportowego.

„Marszałkowski Klub Sportowy” to konkurs organizowany przez zarząd województwa po raz pierwszy. Dotyczy on upowszechniania sportu w małych środowiskach. – Niewielkie kluby realizują jedną z ważniejszych misji sportu, czyli sport dzieci i młodzieży. To oferta skierowana do środowisk lokalnych. Naszym zamiarem było dofinansowanie około 50 klubów kwotą do 10 tysięcy złotych. Zauważyliśmy, że to właśnie one najbardziej integrują lokalne środowiska – mówił  podczas ogłaszania konkursu wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.

W pierwszej edycji konkursu wsparcie trafi m.in. do klubów i stowarzyszeń z Opola i powiatu opolskiego – to 24 organizacje, które otrzymają łącznie ponad 233 tysiące złotych. W sumie  dofinansowanie otrzymały 52 kluby z całego województwa.

– To nasza nowa inicjatywa, finansująca małe kluby sportowe, zwłaszcza w dziedzinie działalności szkoleniowej czy wychowawczej, ale również imprez sportowych czy doposażenia w sprzęt sportowy – mówił na spotkaniu ze sportowcami marszałek Andrzej Buła.  – Cieszy, że dołączają do nas nowi partnerzy, tacy, którzy budują sport w małych miejscowościach. Cieszy też ta różnorodność – nurkowanie, bieganie, piłka nożna, jazda na rowerze, aikido. To pokazuje, że nasza oferta dociera do szerokiego grona odbiorców – mówił marszałek obiecując, że zarząd będzie chciał tę inicjatywę kontynuować w przyszłym roku.

Na co zostaną przeznaczone te pieniądze? W Nurkowym Klubie Sportowym Sajam za te pieniądze zostaną np. przeprowadzone zawody podwodnej nawigacji nurkowej, o których opowiadał Paweł Maślikiewicz z klubu. – To ćwiczenia umiejętności nawigacji nurków pod wodą, gdzie nie można korzystać z GPS-a – wyjaśniał. Ryszard Fedorów z klubu Marsjanie mówił, że dzięki tym pieniądzom będzie można przygotować drużynę do zawodów hokeja na rolkach. – To dla nas ważne, bo jesteśmy przecież dziewięciokrotnym mistrzem Polski w tej dyscyplinie – podkreślał. Arkadiusz Lech z UKS Atletic Ozimek mówił natomiast, że ich projekt dotyczy turnieju sportowego dla ponad setki dzieci. – Każde wsparcie jest ważne, zwłaszcza jeśli chodzi o piłkę dziecięcą. A trenuje u nas około 120 dzieci od 4 do 11 lat – podkreślał.

opolskie.pl