MAMA TO NASZA BAJKA

Prawie tysiąc prac dzieci z całego województwa opolskiego wpłynęło na konkurs „Opolska Mama Ma Moc”. Najpiękniejsze i najciekawsze zostały docenione w trakcie uroczystej gali zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Każde dziecko otrzymało upominek.

W gali  w opolskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym wzięło udział kilkaset młodych osób. Nagrody i upominki wszystkim dzieciakom wręczali marszałkowie Andrzej Buła, Zbigniew Kubalańca i Szymon Ogłaza. Marszałek województwa Andrzej Buła mówi, że konkurs nieprzypadkowo odbywa się tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

Angażujemy od najmłodszych lat

– Jest wyjątkowa rodzinna atmosfera. Cieszę się, że tyle osób skorzystało z naszego zaproszenia. Wpłynęła do nas imponująca liczba prac. Chcemy zainteresować młodych tym, co robimy w województwie opolskim. „Opolska Mama Ma Moc” to specyficzny program, w którym ważna jest idea. Pokazujemy to, co dzieje się w naszym regionie. Mamy pomysły i je realizujemy, a wszystko po to, aby w regionie żyło się nam jeszcze lepiej. Jako nauczyciel powtarzam, że wszystko jest w rękach dorosłych. To, jak dzieci będą się angażować w różnego rodzaju przedsięwzięcia, zależy głównie od nas, dorosłych. Cieszę się, że zdajemy z tego egzamin – dodaje marszałek.

Mamy są wyjątkowe

Emilia Woźniak zdobyła wyróżnienie w kategorii wiersz. To wychowawczyni  namówiła ją do udziału w konkursie. Od lat uwielbia pisać opowiadania, dlatego ta kategoria ją najbardziej zainteresowała. – Opisałam uśmiech dziecka jako lek na każdy humor mamy. Zawsze zachowanie dziecka rozwesela najbliższych – mówi Emilia.

Karina Pietruszka, mama Martyny uważa, że konkurs bardzo zbliża dzieci do rodziców i ma bardzo duży sens. – Chwilę myśleliśmy nad pomysłem i wpadliśmy na to, żeby przedstawić scenę z naszego rodzinnego życia – mówi.  Martyna dodaje, że na swoim rysunku przedstawiła mamę, która towarzyszy jej w trakcie kąpieli. – Nasze mamy są wyjątkowe – dodaje Martyna i przypomina sobie, że niejednokrotnie swoją mamę przedstawiała jako księżniczkę czy bajkową postać.

Aleksander Malisz to tata Kajetana. Wraz z synem przygotowali rysunek super mamy. – Pochwyciliśmy postać supermena. Bo tata to 50% zaangażowania, a mama to 100% zaangażowania – mówi Aleksander Malisz.

To szczególny konkurs

Piotrek przyjechał do Opola z Nowego Świętowa. – To miejscowość, od której jest już niedaleko do granicy z Czechami, więc bardzo daleko od Opola. Przygotowałem mapę Opolszczyzny, zaprezentowałem najciekawsze miejsca naszego regionu. Chcę przez to powiedzieć, że jestem patriotą i kocham miejsce, w którym mieszkam – dodaje Piotrek.

Z Dobrzenia Wielkiego przyjechał  na galę konkursu Mikołaj Wereszczyński. On opisał wycieczkę z rodzicami do Chorwacji.

Nauczycielka Natalia Auer-Koziołek ze szkoły w Strzelcach Opolskich mówi o tym, że dzieci chętnie angażują się w różnorodne konkursy. – Wśród uczniów mamy zarówno wyróżnionych, jak i tych, którzy otrzymali nagrodę specjalną. Bardzo się cieszymy, że się udało. A konkurs o mamach jest szczególny – zaznacza.

Przypomnijmy, że „Opolska Mama Ma Moc” to kampania stworzona, zainicjowana i realizowana przez kobiety dla kobiet – ale przy wsparciu zarządu województwa i marszałka Andrzeja Buły. Jej celem jest integracja opolskich rodzin i promocja projektów skierowanych do mieszkańców regionu, finansowanych z pieniędzy unijnych.

Lista wszystkich laureatów i wyróżnionych w  konkursie dostępna jest na stronie http://www.opolskie.pl/2018/11/znamy-juz-zwyciezcow-konkursu-opolska-mama-ma-moc/ .