SYLWESTER BEZ STRZELANIA

Huk petard zabija – zwierzęta domowe, leśne, gospodarskie. Szkodzi też ludziom.

 

Co roku przerażone wystrzałami uciekają właścicielom tysiące psów i kotów. Spanikowane wpadają pod koła samochodów, ranią się i giną na płotach. Na ulicach widać martwe ptaki. Umierają też dzikie zwierzęta w lesie.

Psy, podobnie jak u większość drapieżników, mają słuch słuch nawet 4 razy bardziej wrażliwy od człowieka. Słuch po węchu jest drugim najważniejszym dla nich zmysłem. Wybuchy petard i fajerwerków nie tylko je przerażają, ale mogą powodować nawet fizyczny ból.

Hałas, który tak naprawdę zaczyna się już w okolicy wigilii i świąt może być także nie do zniesienia dla ludzi. Cierpią niemowlęta, osoby starsze, osoby w spektrum autyzmu, z ADHD, a także migranci z krajów ogarniętych wojnami.

Nie kupuj, nie strzelaj, odradzaj innym

Coraz więcej samorządów w Polsce rezygnuje z pokazów sztucznych ogni w sylwestrową noc. Wybierają pokazy świetlne i laserowe – zdecydowanie bardziej bezpieczne atrakcje.

Przestraszony pies chowa się za zasłoną podczas wybuchów fajerwerków

Powtarzamy apel – nie kupuj petard, nie odpalaj fajerwerków, odradzaj to sąsiadom. Dzieci ucieszą się z zapalonych przed domem sztucznych ogni. A jeśli spędzasz sylwestra na dużej imprezie, wybieraj takie, które świadomie nie planują odpalania fajerwerków.

Jak pomóc pupilowi?

Jeśli twój pies na dźwięk wybuchu widocznie cierpi, zadbaj o jak najspokojniejsze otoczenie w najbliższych dniach. Jeśli nie możesz spędzić sylwestra i nowego roku na odludziu, pomyśl o lekach uspokajających – odpowiednio wcześnie i tylko pod kontrolą weterynarza! Skorzystaj z „sylwestrowego abc” opolskiej szkoły dla psów TopDog, czyli:

  • koniecznie wyprowadzaj psa na smyczy, długiej lince,
  • zawieś adresówkę, zarejestruj chip w międzynarodowej bazie, np. tutaj,
  • zabezpiecz psa przed ucieczką dodatkową obrożą lub szelkami,
  • zaplanuj wczesny spacer najlepiej poza miastem,
  • przygotuj w domu bezpieczne miejsce, zasłoń rolety, włącz muzykę, zapal światła,
  • zadbaj o zapas gryzaków, przygotuj konga, lick matę i inne sprawdzone zabawki.

Jeśli wiesz, że gdzieś obok ciebie mieszka pies w budzie, pozmawiaj w właścicielem i poproś o zabezpieczenia psa w domu.

Owijanie pomaga

Polecamy też sprawdzony sposób na uspokojenie zestresowanego wystrzałami psa – tzw. kamizelkę antylękową – half-wrap, na podstawie technik „owijania” Lindy Tellington. Technika ta działa na układ współczulny, zwiększa czucie głębokie i zmniejsza stres. Owijanie warto poćwiczyć wcześniej, zaopatrując się w odpowiednio długi kawałek materiału np. cienkiego polaru czy starego prześcieradła.

Zobaczcie na zdjęciu, jak to zrobić:

Kamizelka antylękowa dla psów. Jak owinąć psa, żeby uspokoić go w stresie spowodowanym wybuchami fejerwerków.
Jak zawiązać kamizelkę antystresową – prezentują trenerzy opolskiej szkoły Topdog.

Życzymy Wam cichego i bezpiecznego Sylwestra!

Źródła: dogpress.pl, topdogszkola.pl