ZOSTAŃ HONOROWĄ DAWCZYNIĄ MLEKA

Bank mleka i poradnia laktacyjna od lat działają w w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Warto przypomnieć o ich działalności przy okazji trwającego obecnie Międzynarodowego Dnia Karmienia Piersią.

Bank mleka Kobiecego to profesjonalne laboratorium. Zajmuje się pozyskiwaniem mleka od kobiet, które karmiąc swoje dziecko, chcą i mogą podzielić się nadmiarem swojego mleka.

Aby zostać honorową dawczynią mleka należy zgłosić się do szpitala ginekologicznego w Opolu. Po przejściu niezbędnych badań i wywiadu mleko kobiety badane jest pod kątem zanieczyszczeń mikrobiologicznych, oznacza się także jego wartości odżywcze: ilości białka, tłuszczu, węglowodanów oraz kaloryczność.

Podzielenie się swoim mlekiem to wymierna, niezmiernie ważna pomoc chorym dzieciom, przede wszystkim wcześniakom, ale także wsparcie psychiczne dla ich ich mam. Mleko trafia do najmłodszych pacjentów Oddziału Neonatologicznego Klinicznego Centrum oraz Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.

Jak zostać dawczynią mleka?

Honorową dawczynią mleka może zostać każda zdrowa kobieta, która jest w laktacji, karmi swoje dziecko i ma nadwyżki mleka. Wystarczy zgłosić się do banku mleka w Opolu. Dawczynie nie wolno:

  • palić papierosów,
  • pić alkoholu,
  • wypijać dużej ilości napojów zawierających kofeinę (kawa, herbata, coca-cola, pepsi, napoje energetyzujące),
  • przyjmować niektórych leków,
  • zażywać narkotyków.

Przed kwalifikacją konieczne jest pobranie próbki krwi na badania, które wykluczą zakażenia m.in.: wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C, HIV czy kiłą. Do poradni nie trzeba mieć skierowania. Można w niej również skorzystać z porady psychologa.

Ciekawostka:

Mleko przeznaczone do bankowania jest poddawane procesowi pasteryzacji metodą Holtera (ogrzanie do temp. 62,5 st. C, a potem schłodzenie do temp. 2-4 st C) i zamrażane do temp -20 st. C, a następnie jest przechowywane w zamrażarkach. W procesie tym niszczone są bakterie i wirusy.  Zawartość węglowodanów, tłuszczy i soli mineralnych pozostaje niezmieniona.
Poziom witamin rozpuszczalnych w tłuszczach nie ulega zmianie. Tylko 13% białka ulega denaturacji. Może wystąpić obniżona zdolność trawienia tłuszczów. Poziom witamin rozpuszczalnych w wodzie – wit. C, kwas foliowy jest minimalnie mniejszy. Natomiast poziom przeciwciał i enzymów, tak ważnych dla np. przewodu pokarmowego noworodków – pozostaje na poziomie 60-70 proc.

Dzięki bankom mleka, takim jak ten w Opolu, wzrasta odsetek kobiet karmiących piersią oraz wydłuża się czas karmienia naturalnego. Dodatkowo kobiety, także te niebędące dawczyniami, mają łatwiejszy dostęp do poradnictwa laktacyjnego.

Jeśli jesteś zainteresowana, masz pytania, zadzwoń:

Poradnia Laktacyjna: 77 454 54 01 wew. 611 lub 77 434 06 82
Bank Mleka Kobiecego: 77 454 54 01 wew. 505
e-mail: bank-mleka@ginekologia.opole.pl

Więcej informacji znajdziesz tutaj.