KSIĄŻKA JEST DOBRA NA WSZYSTKO

Dwa najbliższe jesienne miesiące spędź z książką. „Zaczytane Opolskie” to wyjątkowa możliwość spotkania się z ulubionymi autorami książek. Oficjalnie zaczynamy 27 września w Mosznej.

Czołowi polscy pisarze spotkają się z miłośnikami książek w bibliotekach publicznych w całym województwie. Projekt „Zaczytane Opolskie” ma na celu promocję czytelnictwa i zachęcenie do sięgania po książkę.

Zaprzyjaźnij się z książką

Jak przyznaje Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, w kwestii czytelnictwa jest wiele do zrobienia. –  38% Polaków czyta co najmniej jedną książkę w roku, po przynajmniej siedem książek sięga natomiast 9%. W województwie opolskim 18% mieszkańców korzysta z bibliotek publicznych, w tym aktywni czytelnicy to 15%. W 2017 roku zanotowano w bibliotekach województwa 2,4 mln odwiedzin, to spadek w stosunku do 2016 roku – wymienia. Jak dodaje, , największą grupę czytelników stanowią ludzie w wieku 25 – 44 lata.

Czytanie to przyjemność

– Oczywistością jest, że umiejętność czytania i rozumienia jest nam bardzo przydatna. Ale chciałbym zwrócić uwagę, że sprawia nam to także przyjemność – mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. – Dzięki temu stajemy się refleksyjni. „Zaczytane Opolskie” to kolejny ciekawy pomysł w sferze kultury. Przez najbliższe dwa jesienne miesiące nasi czytelnicy spotkają się z autorami znanych i lubianych książek. Bardzo proszę o promocję tego przedsięwzięcia – zachęcał. Jak uzupełnił marszałek, wydarzenie będzie również okazją do zapoznania się z dwiema książkami wydanymi w ramach akcji „Opolska mama ma moc”.

Czas na książkę

Zdaniem wicemarszałka Stanisława Rakoczego „Zaczytane Opolskie” to odpowiedź na dzisiejsze trendy. – To reakcja na zachowania, jakie teraz obserwujemy. W dobie zapatrzenia w smartfony czy tablety, gdzieś ten papierowy przedmiot, który niesie tyle wiedzy i wspaniałych przeżyć, znika. Żeby otworzyć książkę, nie potrzeba PIN kodu ani hasła. Ja pamiętam ze szkoły zajęcia czytania ze zrozumieniem, a dzisiaj opracowania często zastępują czytanie lektur szkolnych – mówi. Marszałek Rakoczy dodaje, że życie kulturalne tętni nie tylko w Opolu. Ta inicjatywa zagości we wszystkich powiatach województwa. – Zawsze jest czas na książkę. Jesień szczególnie temu sprzyja. Długie wieczory, ale również ciekawe premiery i bogata oferta wydawnicza oraz możliwość spotkania się z tak wspaniałymi autorami to wyjątkowa okazja. Mamy wśród nich opolskich autorów jak Jakub Ćwiek czy Ewa Kassala – zachęca Izabela Migocz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej z Kędzierzyna – Koźla.

Znakomici pisarze na wyciągnięcie ręki

– Łatwo nie było. Pytaliśmy bibliotekarzy o to, kogo chcieliby u siebie gościć. Większość zaproszonych odpowiedziała pozytywnie – przyznał Piotr Polus, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Halina Kruszewska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Paczkowie dodaje, że to nie lada atrakcja, zwłaszcza dla pań. – Paczkowianie bardzo lubią uczestniczyć w spotkaniach autorskich. Gościmy u nas bardzo ciekawą pisarkę Ewę Kassalę. Autorka lubiana przez kobiety, pisząca dla kobiet o królowych egipskich – zachęca.

Bobas z książką

Izabela Migocz zauważa ogromną rolę książki w życiu najmłodszych. – Oswajanie z książką to podstawowa zasada promocji czytelnictwa. Wspólne czytanie w domu i wizyty w bibliotece stają się czymś naturalnym. W Kędzierzynie – Koźlu mamy wiele specjalnych programów dla dzieci jak pn. Bibliomaluch dla dzieci od bobasa do 5 lat czy Rodzinne Czytanki.  Dzieci, często nawet nie świadome w jakim są miejscu poznają książki, oswajają się z nimi – wymienia. Czytanie zdaniem Izabeli Migocz to rozwijanie kultury narodowej, przekazywanie dziedzictwa narodowego. – Pokażmy dziecku książki. Dzieci same po nie sięgają. Te dzisiejsze są piękne, kolorowe. Często stają się pierwszą zabawką. To w nich z pewnością pozostanie – dodaje.

Harmonogram znajdziesz TUTAJ.

kk