Niech moc będzie z Mamami!

Filharmonia Opolska gościła 12 grudnia gości o pełnym przekroju wiekowym – od kilkutygodniowych niemowlaków po seniorów. A wszystko za sprawą konferencji podsumowującej inicjatywę samorządu województwa „Opolska Mama Ma Moc”, która odbyła się w ramach programu „Opolskie dla rodziny”.

Program powstał w odpowiedzi na problemy demograficzne regionu. Na jego realizację udało się w Komisji Europejskiej wynegocjować w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Opolskiego kwotę 300 mln euro – o czym informowała Karina Bedrunka, dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych UMWO. Obejmuje on większość sfer życia – od programów adresowanych do kobiet w ciąży i niemowląt do lat 2, poprzez opiekę żłobkową, przedszkolną, szkolenie zawodowe, przedsiębiorczość po opiekę senioralną. O tych przedsięwzięciach opowiadali kolejno Wiktoria Kubiec z Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, a także Jolanta Wasiel ze Stowarzyszenia Promocja Przedsiębiorczości, Mateusz Grabelus ze Strzeleckiego Centrum Obsługi Biznesu oraz Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Społecznego UMWO. Przerywnikami w tych prezentacjach były mini-recitale utalentowanych uczniów, stypendystów Marszałkowskich Talentów. Atrakcją spotkania okazał się chór seniorów z Namysłowa „Retrospekcja”, którego występ zebrani nagrodzili brawami na stojąco.

Nie brakowało wzruszeń, gdy np. Jolanta Wasiel opowiadała o dzieciach niepełnosprawnych, które uczestniczyły w projekcie „Recepta na uśmiech” i o urodzonej, jako wcześniak Madzi, która była dzieckiem niesłyszącym i niewidzącym. W wyniku kilku operacji wzrok odzyskała, a niedawno także po raz pierwszy usłyszała śpiew ptaków.

Karina Bedrunka i jej zastępczyni, Agnieszka Okupniak, która poprowadziła spotkanie rodzinnie – ze swoją mamą Grażyną oraz trójką dzieci, poprosiły na scenę Marysię Jędrychowską, autorkę logo „Opolska Mama Ma Moc”, marszałka Andrzeja Bułę, jako tego, który wspierał program oraz wspomniały nieobecną prof. Dorotę Simonides, dobrego ducha projektu. Dostali oni upominki w postaci albumu, którego zawartość stanowią „lustra mocy”. – Kto w nie spojrzy, odczyta „masz moc” i taką mocą należy się dzielić – mówiła Agnieszka Okupniak.

Z ekranu komisarz Elżbieta Bieńkowska dziękowała władzom regionu za dobrą pracę na rzecz mieszkańców. A biskup Andrzej Czaja, który 12 grudnia świętował urodziny, powiedział, że doświadczyliśmy, jak wielką moc ma opolska mama – daje życie, poświęca się pasji, pracy rodzinie. – Dopisałbym jeszcze do tych cech „zdrowego ducha”, bo to on zwiększa naszą moc – stwierdził.

MS/PW