WYJĄTKOWE LEKCJE W MUZEUM JEŃCÓW WOJENNYCH

Plakat z ofertą warsztatów w Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu

Takie lekcje nie muszą być nudne, nie muszą odbywać się w klasie, ba! nie trzeba nawet być w szkole. 

 

Pracownicy Muzeum Jeńców Wojennych zapraszają na wystawy i warsztaty uczniów i nauczycieli. Oto przykładowe tematy spotkań:

Z wizytą u generała (klasy I szkół ponadpodstawowych)

Gen. Mieczysław Smorawiński to pierwszy jeniec rozstrzelany przez NKWD wiosną 1940 roku. Na jego przykładzie pokazano historię polskich oficerów. W jego imieniu przemówią pamiątki, wspomnienia najbliższych, współpracowników oraz legionowe pieśni. Taka lekcja posłuży nie tylko do odtworzenia losów generała, ale także historii Polski w I poł. XX w.

Epistolografia (klasy IV-VIII) – lekcja na wystawie List z przeszłości

Nasi przodkowie pozostawili po sobie pisma, listy, odręczne notatki, pamiętniki. Choć żyli w innych czasach, to wartości, którymi żyli, pozostają aktualne. Warto, a nawet trzeba, się do nich odwoływać. Jak to zrobić? Uczniowie spróbują odkryć świat swoich dziadków poprzez te bardzo osobiste zapiski. Poznać go i zrozumieć. Dzięki zadaniom z osobistą korespondencją generała przekonają się nie tylko, jakim człowiekiem był on prywatnie. Dowiedzą się, jak ważnym źródłem historycznym jest list. Ile informacji może dostarczyć o nadawcy i adresacie.

Kaligrafia dla I-III – lekcja na wystawie List z przeszłości

Nauczycielu! Jeśli zależy ci na wyrobieniu w najmłodszych cech i umiejętności takich, jak cierpliwość, dokładność, wytrwałość, myślenie – te spotkania są dla was!  To warsztaty z kaligrafii połączone z wyjątkową lekcją historii. Dzieci nauczą się, że pięknym pismem możemy wyrazić wiele uczuć i emocji. Można w ten sposób sprawić przyjemność, okazać szacunek, powstrzymać wybuch złości. – Ostrzegamy, że zaangażowanie na zajęciach może skutkować zmianą prowadzenia zeszytów szkolnych! Jeśli jesteście gotowi na taką zmianę, zachęcamy do zgłaszania grup szkolnych – zachęcają pracownicy muzeum.

Gdzie się zgłaszać?

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, ul. Minorytów 3 w Opolu.

tel. 77 434 34 75, 573 785  901

e-mail: edukacja@cmjw.pl

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej muzeum.

Ważne! Oferta dla szkół obowiązuje do 31 stycznia 2024 r.

Zapraszamy!

Poniżej plakat z informacjami dotyczącymi muzealnych wystaw i warsztatów.

Plakat z ofertą warsztatów w Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu